A leggazdagabb orosz üzletemberek összesen 16 milliárd dollárnak megfelelő összeget vesztettek a tőzsdén a múlt hét végén meghirdetett amerikai szankciók miatt. A huszonhét érintett közül a legtöbbet a szibériai nikkelbányászatban érdekelt Vlagyimir Potanyin vesztette, 2,25 milliárd dollárnyit. A Lukoil PJSC vezetője, Vagit Alekperov 1,37 milliárd, a Renova Grouphoz köthető Viktor Vekszelberg 1,28 milliárd dollárt vesztett vagyonából a Bloomberg adatai szerint. A moszkvai tőzsde fekete hétfőjén sok nagyvállalat részvénye 10-20 százalékkal esett, a MOEX index 8,3 százalékkal zuhant.
A legnagyobb árfolyamzuhanást elszenvedő Ruszal fő tulajdonosa, a Vlagyimir Putyin elnökkel közeli jó viszonyt ápoló Oleg Gyeripaszka 905 millió dollárral lett szegényebb hétfőn, de két nap után már 2 milliárd dollár körüli mínuszba kerülhet. A moszkvai tőzsde tegnap 2,5 százalékkal korrigált, ám a Sberbank és a Ruszal így is veszteséget hozott a befektetőknek, a Norilszk Nikkel viszont már pluszban jár.
Az árupiacokon is éreztették hatásukat a szankciók, amelyeket az amerikai elnökválasztásba való illegális orosz beavatkozás miatti megtorlásul rendelt el Washington, főként a Putyin környezetében lévő oligarchák és cégeik kárára. Az alumínium hat éve a legnagyobb mértékben, 5 százalékkal drágult, a palládium határidős kurzusa pedig 4 százalékkal ugrott meg. „A piacon azt árazzák, hogy az orosz palládiumkínálatot korlátozhatják a szigorú lépések” – hívta fel a figyelmet Bart Melek, a TD Securities árupiaci stratégája.
A palládium piacán Oroszország gyakorlatilag egyeduralkodó. A fémre a benzinüzemű autók katalizátorában van szükség, keresletének közvetve a dízelbotrány is jót tesz. Mint ismert, a német városokból kitilthatják a jövőben a dízelüzemű autókat, emiatt esnek az eladások, és a vevők a benzinesek felé fordulnak. Az elektromos autózás még nem tart ott, hogy kiválthatná a dízeleket.
„Az ipari fémek piacán egyre inkább aggódnak a szereplők, mert a szankciók ellátási zavarokat is okozhatnak. Az Egyesült Államokban az alumíniumfelhasználó gyárak költségei vélhetően emelkedni fognak” – mondta Daniel Briesmann, a Commerzbank elemzője.
„A szankcióknak jellemzően nem volt súlyos hatásuk az árupiacokon. Az elmúlt hetek intézkedései közül például a szójánál egy esetleges kínai vám bevezetésének hírére nagyot ugrott a jegyzésár, de egy-két nap alatt normalizálódott a helyzet, és a kurzus visszatért a korábbi szintre. A legfőbb kérdéseket a vámokkal kapcsolatos konkrétumok döntik majd el” – emelte ki lapunknak Hosszú Ferenc, az OTP Alapkezelő portfóliómenedzsere.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.