Éves szinten átlagosan 9,2 százalékra lassult januárban a fogyasztói árak növekedése a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban a decemberi 9,4 százalékról.
A párizsi székhelyű szervezet honlapjára kedden felkerült adatok szerint
a 38 OECD-tagország felében mérséklődött az áremelkedés januárban.
Az OECD-ben az élelmiszer- és energiaköltség nélkül számított fogyasztói árak emelkedése (maginfláció) a decemberivel megegyező, 7,2 százalék volt januárban.
Ismét megszólalt a vészmadár, tartósan magas marad az inflációA 2008-as pénzügyi válság egyik előre jelzőjeként elhíresült Nouriel Roubini szerint a világgazdaság a kemény landolás kockázatával néz szembe, miután a fejlett gazdaságokban a magas infláció miatt szigorodik a jegybanki politika. |
Az energiaárak növekedése már a hetedik egymást követő hónapban mérséklődött januárban, amikor 2021 márciusa óta a legkisebb ütemű, 16,4 százalék volt éves szinten a decemberi 18,2-et követően. Az élelmiszerárak emelkedése is lassult, 15,2 százalékra a decemberi 15,6-ről.
Januárban a G7-országokban az infláció átlagosan 6,7 százalékra lassult a decemberi 6,8-ről, míg a G20 országaiban 8,4 maradt.
Az eurózónában az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) 8,7 százalék volt januárban a decemberi 9,2 után. Az Európai Unió statisztikai hivatalának előzetes adatai szerint a HICP-index növekedési üteme februárban 8,5 százalékra lassult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.