Magyarországon száznégy CT- és hatvanöt MR-készülék áll rendelkezésre. Ebben benne vannak az önök képalkotó diagnosztikai készülékei is?
Igen, ebből tizenkét CT- és kilenc MR-gép a miénk. A magyarországi CT- és MR-ellátottság messze az uniós átlag alatt van, ugyanakkor a hazai gépek átlagosan több vizsgálatot végeznek. Míg itthon egymillió lakosra hat MR-készülék jut, az OECD-átlag tizenhárom gép. Nemcsak a kapacitásbeli hiányok, hanem a finanszírozás korlátai miatt kell több helyen akár négy hónapot is várni egy MR-vizsgálatra. Az egészségügyre több oldalról is nyomás nehezedik. Az egyik demográfiai: a lakosság idősödése, ráadásul a relatív nagy létszámú Ratkó-gyerekek mostanában érik el a nyugdíjkorhatárt. Másrészt a technológiai fejlődés is újabb lehetőségeket nyit meg a diagnosztikában és a gyógyításban, ami egyre nagyobb költséget jelent. Mindez nem csak magyarországi probléma. Természetesen arról lehet és kell is vitatkozni, hogy elegendő-e a 7,1 százalékos GDP-arányos egészségügyi ráfordítás.
Ha megemelnék a volumenkorlátot, mennyivel több beteget tudnának ellátni?
Ez területenként változik, de a gépeink 15-20 százalékkal több vizsgálatot még elbírnának.
Huszonöt évig Diagnoscan néven működtek, ám tavaly nevet változtattak. Miért?
Új alapokra helyeznénk a működésünket, 2025-re globális vállalattá szeretnénk válni. Európán kívül a közel- és a távol-keleti térség, valamint Dél-Afrika is az expanziós terveink között szerepel. Egy MÁV-kórházban lévő központból indultunk huszonhat éve, most kétszázhatvan központban dolgozunk egész Európában. Magyarországon tizenhárom diagnosztikai laborunk van, Európa-szerte tizenhét országban vagyunk jelen, de évről évre bővül a laborjaink száma. Van még teendőnk a kontinensen, például az Egyesült Királyságban és Németországban sem vagyunk jelen.
A pácienseik mekkora része közfinanszírozott?
A betegeink 80 százaléka. Amikor 1991-ben megalapítottuk a céget, az volt a célunk, hogy az akkor OEP-finanszírozott betegek minél szélesebb körben férjenek hozzá a legkorszerűbb képalkotó diagnosztikai vizsgálatokhoz. Innen nőttük ki magunkat vegyes profilú céggé. Az elmúlt öt évben viszont jelentősen megnőtt a térítéses ellátásban részt vevő betegeink száma, ezért 2010 óta több olyan diagnosztikai központot is nyitottunk, amelyekben kifejezetten a magánbetegekkel foglalkozunk.
Mekkora cégnek számítanak
a diagnosztikai szektorban?
Tavaly az Affideának 8 milliárd forint volt az árbevétele, amellyel a legnagyobb hazai magánegészségügyi szolgáltató. Magyarországon csaknem 600 embernek adunk munkát, nagy részük felsőfokú végzettségű. Európában csoportszinten 350 millió euróra rúgott az árbevételünk. Arra törekszünk, hogy partnerségben más egészségügyi szolgáltatóval a diagnosztikai és járóbeteg-szakellátás területén több központot is kialakítsunk. A következő pár évben 10 milliárd forintot szeretnénk befektetni Magyarországon, ezt részben a magánellátás keretein belül, de reméljük, hogy a közszférában is újabb lehetőségek nyílnak számunkra.
Küzdenek orvoshiánnyal?
Legalább harminc radiológusra lenne szükségünk a meglévő 120-130-on kívül, de radiológiai asszisztensi üres álláshelyeink is vannak. Ezzel összefüggésben indítottuk el a radiográfus-továbbképzést az Állami Egészségügyi Ellátó Központtal együttműködésben. Ez egy hároméves képzés, amelynek most ősszel kezdődik a második éve. Több magyarországi helyszínen mintegy nyolcszáz szakember oktatását kezdtük el tavaly. A technológiai fejlődés annyira gyors, hogy a központjainkban lévő high-tech gépek kezelését is meg kell tanítani a szakorvosainknak és az operátorainknak.
Májusban megválasztották
a Primus Magán Egészségügyi Szolgáltatók Egyesületének ügyvezetőjévé. Meghallgatta már a kormány a Primus javaslatát az online pénztárgépek kiterjesztéséről?
Ezen még dolgozunk, de a szándék az, hogy fehéredjen a magánegészségügyi szektor. Ősztől szeretnénk bevezetni egy védjegyet, melyet az a magánegészségügyi szolgáltató kaphat meg, amely egy külső cég auditálásán átesett. A feltételek között teljesülnie kell, hogy az egészségügyi szolgáltató adjon minden esetben számlát, ne alkalmazzon bújtatott munkavállalót. A védjegy többi eleme is nagyon fontos, például a betegbiztonság, a betegellátás minősége, a magas szakmaiság és a betegjogok tiszteletben tartása. A védjegy megléte garanciát jelent majd a páciensek számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.