Markánsan elvált idén az első és a második számú hazai részvényindex teljesítménye. A Mol, OTP, Richter, Magyar Telekom alkotta kvartettel fémjelezett BUX a pandémia előtti szinteket is jócskán túlszárnyalva történelmi csúcsokon jár, és már az 50 ezer pontot ostromolja, ezzel szemben a kis- és közepes papírokat tömörítő BUMIX feltűnően gyengélkedik.
A blue chip index június közepéig 17 százalékkal nőtt, a BUMIX viszont mindössze 4 százalékkal araszolt feljebb ez idő alatt. A két részvénykosár között meglehetősen nagy az átfedés, ezért úgy tűnik, a négy nagypapír adja a magyar tőzsde motorját, miközben a befektetők mintha elfeledkeztek volna a kisebb hazai papírokról. A második számú részvénykosár csaknem ötödét adó Opus-részvények árfolyama 9 százalékkal süllyedt az utóbbi szűk fél évben, de a második és a harmadik legnagyobb súlyú komponens, a Graphisoft Park és a 4iG papírjaival is éppenhogy csak a zöld tartományban kereskednek.
A BUX-ot főként iparági, míg a BUMIX-ot elsősorban vállalatspecifikus sztorik mozgatják, most pedig inkább szektorális szemlélet uralkodik a piacon: jól teljesítenek például az olajcégek és a bankok, a ciklikus részvények globális felülteljesítését látva pedig egyszerűbb befektetői döntésnek tűnik az OTP-t vagy a Molt megvásárolni a kedvező iparági kilátások miatt
– adott lapunk kérdésére egy lehetséges, de korántsem kizárólagos értelmezési keretet a BUMIX alulteljesítésére Nagy András, az Erste Befektetési Zrt. elemzője.
A szakértő szerint a néhány, mostanában valóban izgalmas és keresett hazai kispapír, amelyeknél az idén jelentős árfolyam-emelkedés volt tapasztalható – ilyen a Masterplast és az Alteo – viszonylag kis kosársúlya miatt nem képes fellendíteni a kis- és közepes kapitalizációjú részvények indexét, másrészt kisebb súllyal, de a BUX indexnek is tagjai, ami szintén nehezíti a BUMIX index felzárkózását.
Jellemző, hogy válság után először az erősebb és nagyobb cégek részvényei emelkednek vissza, és később követik őket a kisebb indexkomponensek
– mondta a Világgazdaságnak Cinkotai Norbert, a KBC Equitas vezető elemzője. Ez tehát egy ismert mintázat, ennyiben nem meglepő, hogy a nyugati piacokat sokáig alulteljesítő magyar tőzsde helyreállását a négy blue chip vezeti, az elemző szerint ugyanakkor szinte természetszerű, hogy előbb-utóbb a kisrészvények is magukra találnak.
A KBC szakértőjének meglátásával csengenek egybe a magyar kispapírokat követő elemzők várakozásai is, akik számos esetben igencsak optimisták az egyes részvények kilátásait illetően. A BUMIX zászlóshajójának számító Opus például jelenlegi árazásánál másfélszer többet érhet az Equilor szerint, de hasonlóan kiemelkedő upside-ot lát az AutoWallis és a Graphisoft papírjaiban a Concorde és a Wood is.
A 4iG részvényeinek fair értékét az aktuális piaci árnak majdnem a duplájára taksálja az Edison Group,
a Wood kétféle modellt futtató elemzése szerint pedig 21–55 százalékos felértékelődés előtt állhat a magyar informatikai piacon vezető szerepre törekvő, a telekommunikációs szegmensben is merész terveket szövögető társaság. Az OTP a geotermikus energiát hasznosító PannErgy kurzusát várja 70 százalékkal magasabbra, a német Dr. Kalliwoda elemzőház pedig csaknem 120 százalékos ralit is elképzelhetőnek tart az Akko Invest papírjaitól.
Az egyik legnagyobb diszkonttal az Opus részvényei foroghatnak, legalábbis az Equilor szerint, amely még a holding 2020-as eredményét értékelve emelte 395 forintra a célárat, főként az agrárszegmens teljesítménye miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.