Csak a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal és az Állami Számvevőszék kaphat teljes körű betekintést a közpénzek felhasználásába. A szélesebb nyilvánosság csak korlátozottan juthat hozzá az adatokhoz - erről döntött a Parlament ma délelőtt. A javaslatota fideszes Cser-Palkovics András és Vas Imre nyújtották be, mindössze tegnap került fel a napirendre, ma pedig már meg is szavazták.
Az indoklás ezt azzal egészíti ki, hogy azokat a "visszaélésszerű adatigényléseket", amelyek az adatkezelő működését jelentős mértékben és hosszú időre akadályoznák, nem kell teljesíteni. Ebből és a kivételes eljárási rendből a hétfői vitában a felszólaló ellenzéki képviselők azt olvasták ki, hogy a kormányoldal korlátozni akarja a trafikpályázatok megismerhetőségét. Ezt az előterjesztő Vas Imre és Répássy Róbert igazságügyi államtitkár is cáfolta.
Elfogadta a parlament ma délelőtt a köznevelési törvény módosítását is. Ez alapján az iskolák fenntartói engedéllyel húsz százalékkal eltérhetnek a jogszabályban meghatározott 27 fős maximális osztálylétszámtól. Michl József (KDNP) javaslatát 223 igen szavazattal, 14 nem ellenében, 7 tartózkodás mellett hagyták jóvá.
A törvénybe az oktatási bizottság javaslatára az is bekerült, hogy ha a mindennapos testnevelés feltételei nem adottak, akkor hetente egyszer legfeljebb két testnevelésórát összevonva lehet megtartani.
Változás, hogy az egyházi fenntartású iskolákban - bizonyos feltételek mellett - az etika tantárgyat a hittan válthatja ki. Kikerült viszont az előterjesztésből az, hogy az iskolákban minden tanítási napon biztosítani kell a tanulók felügyeletét, étkeztetését, illetve a sajátos nevelési igényű gyermekek egésznapos felügyeletét. Ezt a tervezett rendelkezést kormánypárti és ellenzéki képviselők is a sztrájkjog korlátozásának tartották.
A köznevelési törvény változásait a KDNP-s Michl József nyújtotta be március végén. A létszámemelésről szóló döntés sok oktatási intézményt érintene, mivel az április 8-i és 9-i beiratkozások alkalmával kiderült: közel 13 ezerrel több óvodást irattak be első osztályba. A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) akkor azt jelezte, hogy 1978, az adott körzetben lakó gyermek elhelyezéséről kell majd gondoskodni a túljelentkezések miatt. Ez Budapesten és Pest megyében érintette a legtöbb gyermeket. A Klik már akkor jelezte, hogy túljelentkezést új osztályok indításával, vagy az osztálylétszámok emelésével lehetne megoldani, de ez még mindig nem történt meg. A fenntartó oktatásszervezési okok miatt korábban is eltérhetett 20 százalékkal az átlaglétszámtól, de egyes tankerületekben a T. Ház döntésére várnak.
Budapesten egyes szülők azt panaszolták, hogy a múlt héten az iskolától még nem kaptak hivatalos értesítést, hogy gyermeküket felvették-e a körzetes intézménybe. A Klik lapunkkal tudatta: az értesítéseket a szülőknek április 26-ig meg kellett kapniuk, illetve a jogszabályok szerint minden iskolaköteles gyermeket április 30-ig be kell valamelyik intézménye iratni. A Klik csak májusban tud pontos adatokat adni például arról, hogy hol volt szükség osztálylétszám-emelésre.
Michl változtatásaihoz rengeteg, 70 feletti módosítás érkezett. Ennek döntő zöme nem is az ellenzéktől, hanem fideszes honatyáktól jött. A sokszor igen kritikusan megfogalmazott módosítások legnagyobb többségét azonban hétfőre visszavonták.
Szakemberhiány lehet
A fideszes Pokorni Zoltán, az oktatási bizottság elnökeként nyújtott be ajánlásokat a köznevelési törvény módosításához. Az egyik szerint heti egy alkalommal legfeljebb két testnevelésórát egy tanítási napra össze lehetne vonni, ha nem lehet megszervezni a mindennapos testnevelést. A másik szerint, ha az iskolának nincs megfelelő végzettségű pedagógusa, akkor a 2019/2020-as tanévig felsőfokú végzettséggel és sportoktatói vagy sportedzői szakképzettséggel rendelkezőket is alkalmazhatnak. Az indoklás szerint a mindennapos testnevelés bevezetésénél szakemberhiány léphet fel és a szükséges beruházások is csak folyamatosan valósulhatnak meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.