Az intézet először számolt kockázati tényezőként a globális felmelegedéssel éves globális békeindexének kiszámítása során. Mintegy egymilliárd ember él olyan területeken, amelyeket a globális felmelegedés veszélyeztet, s 40 százalékuk olyan országokban, ahol háború dúl – mutatott rá az IEP.
Az éghajlatváltozás következtében konfliktus robbanhat ki az egyre szűkösebbé váló erőforrásokért, veszélybe kerülhet az emberek megélhetése, és tömeges elvándorlás következhet be
– írta jelentésében az intézet.
Az IEP vezetője, Steve Killelea szerint a klímaváltozás jelentős problémává növi ki magát az idő előrehaladtával. A globális felmelegedés egyes országokban hozzájárulhat ahhoz, hogy a feszültségek konfliktusba torkolljanak – magyarázta.
Szakértők üdvözölték az éghajlatváltozás felvételét a békét befolyásoló tényezők közé.
A tény, hogy a klímaváltozás a globális békeindex része, rámutat arra, mennyire sokoldalú fenyegetéssel nézünk szembe, és milyen gyorsan kellene cselekednünk
– hangsúlyozta Manish Bapna, a World Resources Institute nevű kutatóintézet igazgatója.
Az elmúlt öt év távlatában 2019-ben fordult elő először, hogy a világ valamivel békésebb hellyé vált – hívta fel a figyelmet az IEP, amely agytrösztök, kutatóintézetek, kormányok és egyetemek adatait használja fel békeindexe összeállításához. Ugyanakkor még így is sokkal több a konfliktus, mint tíz évvel korábban volt, aminek oka elsősorban a közel-keleti viszályokban, a terrorizmus fokozódásában, valamint a menekültek számának növekedésében keresendő.
A globális békeindex minden országot egytől ötig terjedő skálán rangsorol 23 mutató alapján, amelyek között az öngyilkosságok száma és a fegyverimport is szerepel.
Az IEP listáján Magyarország a 21. helyen áll a 2019-es globális rangsorban,
megelőzve más országok mellett Németországot, Szlovákiát, Romániát, Bulgáriát, Horvátországot és Lengyelországot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.