Bár piros hó még nem esik Dél-Franciaország partjainál, egyre többen töltik meg poharaikat kék borral. Már 2000 üveggel adtak el a türkizkék italból Sete városának tengerparti bárjaiban és mediterrán éttermeiben, és a meghökkentő színű spanyol eredetű borra további 35 ezer üvegre szóló megrendelése is van az italt piacra dobó vállalkozónak. Rene Le Bail a Reuters cikke szerint Spanyolország déli részén, az Almería régióban találta meg azt a kék bort, amely meghökkentő árnyalata mellett cseresznye-, málna- és maracujaaromákkal büszkélkedhet.
Az ital onnan nyeri különleges színét, hogy a kék szőlő héján keresztül – amely természetes színezőanyagot, antocianint tartalmaz – préselik át a gyümölcs húsát.
Ez a színezőanyag kölcsönzi az élénk türkizkék színt a bornak.
Ez nem az első kék bor, amelyet Spanyolországban készítettek. Két évvel ezelőtt egy spanyol startup előállt egy mély zafírkék színű borral, de a szigorú francia jelölési szabályok miatt csak rövid ideig volt kereskedelmi forgalomban, ma már csak az interneten lehet megrendelni.
Le Bail azonban körültekintőbben járt el, és a Vindigo néven forgalomba hozott kék bor az üzletekben is elérhető, palackjáért 12 eurót kérnek.
Szerinte egyébként annyira népszerű az új őrület, hogy a most rendelt 35 ezer palack két hónap alatt elfogy majd. Online is lehet rendelni a Vindigóból, egyelőre Franciaországból, Belgiumból és Németországból érkezett a legtöbb megrendelés, de Oroszországból, a Karib-szigetekről, sőt Kínából is vásároltak már.
A marketingstratégia része az is, hogy a nagy áruházláncokban nem lehet hozzájutni a borhoz. „Nemet mondtunk az összes nagy láncnak, azt szeretnénk, hogy Franciaországban csak a kisebb értékesítők árulhassák a bort” – idézi a Reuters az üzletembert.
Merész vállalkozás ez egy olyan országban, ahol már a rozékra is úgy tekintettek hosszú évtizedekig, mint a fehér- és vörösborok gyengébb minőségű mostohatestvéreire, és csak a közelmúltban fogadták el a kifinomult ízlésű franciák. Így nem meglepő, hogy nem mindenki osztja Le Bail lelkesedését a kék bor iránt. Philippe Delran, aki igen elismert borász Dél-Franciaországban, úgy véli,
a Vindigo túlságosan aromás, és még dolgozni kell azon, hogy a bor elnyerje végső formáját.
Mások ennél tovább mennek: egyes borszakértők azt is megkérdőjelezik, hogy valóban természetes eljárás eredménye-e a bor élénk türkizkék színe, illetve hogy a címkén lévő leírás tényleg megfelel-e a valóságnak.
A The Telegraph arról számol be, hogy Véronique Cheynier, a Francia Nemzeti Mezőgazdasági Kutatóintézet kutatási igazgatója, azok egyike, akik kétségbe vonják a bor természetes voltát, számos aggályt fogalmazott meg. A Vindigo valójában fehér bor, és a már fentebb részletezett módon (a kék szőlő héján átszűrve) nyeri el furcsa színét. Cheynier azonban úgy véli, a kék szőlő héjában található pigment, az antocianin nem képes arra, hogy ilyen színt kölcsönözzön a terméknek.
Bár korábban már valóban sikerült laboratóriumi körülmények között kimutatni az antocianin-eredetű pigmenteket savas környezetben, ezek a színezőanyagok csupán csekély mennyiségben vannak jelen a szőlő héjában
– véli a szakember. Elmondása szerint ezek a színezőanyagok közepesen savas, alacsony pH-értékű közegben pirosas színűek, és csak alacsony-közepes közegben, magasabb, 7 körüli pH-értéknél lesznek kék színűek. Ezzel szemben a borok pH-értéke általában 3 és 4 között van – hívja fel a figyelmet Cheynier. Szerinte csak a bor teljes körű elemzése után lehet megállapítani, mi a valóságtartalma a címkén található jelölésnek.
A francia Sciences et Avenir tudományos folyóirat, amelyre a brit The Telegraph is hivatkozik, arról számol be, hogy a már korábban piacra dobott spanyol kék bor analizálása során a szakemberek arra jutottak, hogy a különleges színt nemcsak az antocianinnak, hanem az E132 jelölésű indigókármin színezőanyagnak is köszönheti, ám ennek jelenlétét nem jelölték a bor címkéjén. A ma már csak online elérhető ital, a Gik előállítója elmondta:
mivel az uniós szabályozás értelmében nem létezik a kék bor kategória, az italt nem lehet bornak nevezni, így a terméken már más megnevezés szerepel.
A Nemzetközi Bor- és Borászati Szervezet (amelynek az Európai Unió is tagja) szabályozása szerint mindenféle színezőanyag használata tiltott a borokban. Az a termék, amely ilyen összetevőt tartalmaz, a boralapú ital megnevezést használhatja, de semmiképp sem nevezhetik bornak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.