BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már most túlszárnyalta a tavalyit az agrárgépforgalom

Folytatódott a növekedés a mezőgazdasági gép- és alkatrészpiacon az idei év első kilenc hónapjában is, és már biztos, hogy 2022 rekordév lesz.

A tavaly rekordév után is sikerült növelni az agárgép- és alkatrész-beszerzéseket – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) első kilenc havi adataiból. Már az első fél évben minden eddiginél jobb eredmények születtek: a mezőgazdasági gép- és alkatrészforgalom a 2021. első félévi 127 milliárd forinttal szemben 208 milliárd forintot ért el. Az idei év első kilenc hónapjában a növekedés folytatódott, és ezzel már meghaladta a tavalyi év teljes forgalmát. 

Fotó: Kallus György / Világgazdaság

Szeptember végéig az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 269,1 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket, ez 69 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi forgalmat. A gazdálkodók 63,2 milliárd forintot fordítottak alkatrészekre, ez 15 százalékos növekedés az egy évvel korábbi időszakhoz képest. 

Az AKI szerint a mezőgazdasági géppiac bővülésében – az áremelkedésen túl – nagy szerepe van a precíziós gazdálkodásra való átállást elősegítő pályázatnak, hiszen

jelentősen nőtt a kereslet a precíziós gazdálkodás erőgépei, például a traktorok, kombájnok, permetezők, valamint a terv szerinti kijuttatásra képes munkaeszközök iránt. 

A Vidékfejlesztési program keretében tavaly júliusban meghirdetett, precíziós gazdálkodást támogató felhívásra 212 milliárd forintnyi támogatásra nyújtottak be kérelmet a gazdálkodók, és az eddig meghozott támogatói döntések eredményként már 2609 termelő részesült közel 193 milliárd forintnyi támogatásban. 

Az eladások 70 százaléka tíz forgalmazó szervezethez kötődik, közülük a három legnagyobb gépkereskedő kezében összpontosult az összes magyarországi mezőgépeladás 54 százaléka. Ez a koncentráció enyhe csökkenését jelentette, hiszen 2022 első kilenc hónapjában az első tíz cég részesedése 1, a három legnagyobb vállalkozásé pedig 2 százalékponttal csökkent az előző év ugyanezen időszakhoz képest. 

A legnépszerűbbek továbbra is az erőgépek, a gazdálkodók ezek beszerzésére fordították a legtöbb pénzt, a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 61 százalékát. A teljes értékesítésben a traktorok 35, a gabonakombájnok pedig 15 százalékos arányt hasítottak ki a piacból. Traktorból – amely hagyományosan a mezőgéppiac legfontosabb szegmense – bőséges a hazai választék, és 2022 első kilenc hónapjában az egy évvel korábbi időszakhoz képest 861-gyel több, azaz 3014 új kerekes traktor frissítette a gépparkot 95,1 milliárd forint értékben. A kisebb kategóriákban intenzívebben, míg legmagasabb, 260 lóerő fölötti teljesítményű traktorokból kisebb mértékben, de így is jelentősen – 16 százalékkal – nőtt a kereslet. Az első kilenc hónapban – a Datahouse Kft. első forgalomba helyezési kimutatása alapján – 

a márkaversenyben az első helyen a John Deere, a második helyen a Solis végzett, harmadik pedig a New Holland volt, megelőzve a CLAAS, a Fendt, a Massey Ferguson és a Case IH traktorokat. 

A gabonakombájn-piac jelentősen bővült, 2022 első kilenc hónapjában 317 új arató-cséplő gép került a gazdaságokba 39,2 milliárd forint értékben, míg egy évvel korábban 221-et értékesítettek 22,1 milliárd forint értékben. Megfigyelhető, hogy az átlagár 123,6 millió forintra emelkedett a tavalyi 100 millióról, de az árnövekedés üteménél nagyobb volt a darabszám emelkedése. A kukoricabetakarító adapterekből az egy évvel korábbinál 22 százalékkal kevesebb talált vevőre, napraforgó-betakarító adapterekből 9 százalékkal maradt el az értékesítés. 

A gyümölcs- és szőlőápolás gépei iránt is jelentősen nőtt az érdeklődés. Ebben a gépcsoportban a metszők, előmetszők és a kertészeti soralj- és tőközművelők voltak a legkeresettebbek. Tápanyag-kijuttató gépekből 11, vetőgépekből 22 százalékkal nőtt a kereslet az egy évvel korábbihoz képest. 

Nagymértékben növekedett az öntözőgépek eladása: 2022 első kilenc hónapjában 8,4 milliárd forint nagyságrendben értékesítettek lineáris, körforgó rendszerű, csévélődobos és csepegtető öntözőberendezéseket, míg egy évvel korábban 4,3 milliárd forint volt ez az érték.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.