A múlt héten Békés vármegye madárinfluenzától addig még mentes területén, Battonyán jelent meg a magas patogenitású madárinfluenza-vírus. A mintegy kétezer mulard kacsát tartó gazdaságban az állatok vágóhídra szállítása előtt levett mintákból igazolta a H5N1-vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma, miközben az érintett madarak nem mutattak betegségre utaló tüneteket. A védő- és megfigyelési körzeteket ebben az esetben is kijelölték, Bács-Kiskun, valamint Csongrád-Csanád vármegye mentes területein pedig továbbra is érvényben maradtak a korábban bevezetett korlátozások, valamint a kötelező tamponvizsgálatok. Emellett az ország teljes területén kötelező a tamponvizsgálat a víziszárnyasok technológiai mozgatását megelőzően.
Tavaly november 4-e és december 31-e között egyébként 89 kitörést jegyzett fel a Nébih, ezek zömét Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyében, de találtak fertőzött állományt Hajdú-Biharban és Békésben is. Idén az állategészségügyi hatóság újabb négy kitörésről számolt be: a már említett battonyai mellett a hajdú-bihari Nádudvaron egy jelentős tenyészpulyka-állomány lett a vírus áldozata, míg a Bács-Kiskun vármegyei Császártöltésen egy hízópulyka-állományt kellett felszámolni. A múlt héten a Nébih a Noé Állatotthonban tartott madaraknál szintén igazolta a betegséget, ami az állategészségügyi hatóság szerint újra csak bizonyítja a vadmadarak vírushordozó szerepének jelentőségét, valamint a járványvédelmi intézkedések folyamatos fenntartásának szükségességét.
Ki kell irtani a legnagyobb hazai állatotthon összes madarátA betegséget egy vadon élő madár hurcolhatta be a telepre. |
A baromfitartók reményei és az állategészségügyi hatóság tervei szerint január második felében már feloldanak bizonyos körzeteket – feltéve, ha nem lesznek az adott területet érintő új kitörések. Számukra létkérdés, hogy mielőbb újra tudjanak indulni a telepítésekkel és a termeléssel.
Elsődleges kárként azoknak az állatoknak az értékével kell számolnunk, amelyek elhullanak, illetve – és főként – leölik őket, megakadályozandó a járvány továbbterjedését. A nagyságrendet érzékelteti, hogy az állatérték 3 millió állat elpusztítása esetén – ami körülbelül a tavaly tavaszi járványnak megfelelő mennyiség – mintegy 13-15 milliárd forint, azonban
a szakértők számításai szerint az ágazatot érintő összes kár ennek a duplája.
A közvetett károk közé tartozik például az, hogy az adott területen jó esetben is csak az utolsó fertőzött állomány leölése és a helyének a fertőtlenítése után leghamarabb 30 nappal lehet újra betelepíteni az ólakat. De kárt okoz például az is, hogy alapanyag híján a vágóüzemek is állnak, vagy csökkentett kapacitással dolgoznak.
Az európai helyzet is meglehetősen súlyos: a Nébih által közölt információk szerint szeptember 1-je óta összesen 543 baromfitartó gazdaságban, 215, fogságban tartott madarakat tartó intézményben és 1410 vadmadárban mutatták ki a szakemberek a magas patogenitású madárinfluenza vírusát. A járvány 28 európai országot érint, és súlyos termeléscsökkenéssel jár.
Ez pedig felpörgette az importot, különösen Ukrajnából és Brazíliából.
Miután az Európai Parlament fél éve – azzal az indokkal, hogy Oroszország háborúja miatt Ukrajna nehezen tud kereskedni a világ többi részével – egy évre felfüggesztette az ukrán árukra kivetett uniós importvámokat, a csirkehús és a tojás is akadálytalanul ömlik be az unióba.
A hazai termeléscsökkenésről pontos adatok még nincsenek, de az Agrárközgazdasági Intézet legutóbbi adataiból az derül ki, hogy a mérték nem elhanyagolható: a tavalyi 49. hétre az egész csirke feldolgozott mennyisége az előző év ugyanazon hetének 91,7, a csirkemellfiléé a 84,7, a csontos csirkemellé pedig az egy évvel korábbi 76,3 százalékára csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.