A magyar kajszi megszokott termésmennyiségének csupán negyede kerülhet idén piacra a tavaszi fagyok, a virágzáskori lehűlés, illetve a nagy hőingadozás miatt – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet szerdai közleményéből.
A klímaváltozás hatásaként egyre szélsőségesebbé váló időjárás miatt
a szervezet szerint elengedhetetlen a hazai gyümölcstermesztés átfogó újjászervezése, különösen a korai virágzású fajták esetében.
Idén a NAK és a FruitVeB becslése szerint mindössze 7-8 ezer tonna kajszit takaríthatnak be a termelők, a jó évjáratok átlagánál 70-80 százalékkal kevesebbet. Hazánkban mintegy 5000 hektáron folyik kajszitermesztés, az évi termésmennyiség ugyanakkor nagy szórást mutat: 5–35 ezer tonna között mozgott az elmúlt években. A termőterület több mint ötödét (1117 hektárt) Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye adja, de Bács-Kiskun, Pest, Tolna, Fejér, Somogy és Heves vármegyében is jelentős területeken termesztik a gyümölcsöt. Egy jó termésű évben a hazai termés 70 százalékát az ipar használja fel, 30 százaléka kerül a frisspiacra.
A közlemény emlékeztetett, hogy évek óta visszatérő probléma a tavaszi fagy a hazai gyümölcstermesztésben, az elmúlt hat évben négyszer érte nagyon súlyos kár emiatt a csonthéjasokat. Ráadásul a kamara felmérése szerint több mediterrán fajta is bekerült a termesztésbe, amelyekről a termelők még nem rendelkeznek megfelelő ismeretekkel. Ezért a NAK és a FruitVeB a 2000-es években megszűnt fajtakísérletek visszaállítását és a fajtákkal kapcsolatos információk átadásának erősítést javasolja.
Emellett érdemes lenne átgondolni azt is, hogy milyen arányban van szükség a korai, a közép- és a késői érésű fajtákra.
Gyakori probléma ugyanis, hogy a korai termesztés találkozik a mediterrán importtal, ami az árak csökkenéséhez vezet.
A két szervezet továbbá szorgalmazza a hazai gyümölcsnemesítés megerősítését is, tekintve, hogy a kormányzat az elkövetkező években kiemelkedő mértékű forrásokat biztosít az agrárium fejlesztésére, illetve a mezőgazdasági termelés hatékonyságának növelésére is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.