Július és augusztus hagyományosan a betakarítás kezdete Ukrajnában. Ennek eredményeként növekszik az exportra szánt gabona mennyisége, emellett zajlik a saját szükségletek kielégítése. Tavaly ilyenkor óriási csapdába került az ukrán agrárszektor: a tavaszra eltárolt mennyiséget a háború miatt nem tudták kivinni az országból, ráadásul megkezdődött az új betakarítás. Ukrajna 2022 júliusában több mint 20 millió tonna előző évi terméssel rendelkezett, ebből havonta legfeljebb 3 millió tonnát tudott exportálni.
A helyzetet a gabonakezdeményezés mentette meg, amely a pesszimista várakozások ellenére tavaly augusztus 1-jén működésbe lépett. Azóta több mint 30 millió tonna terményt szállítottak tengeri úton külföldre. Azóta egy év telt el, és úgy tűnik, hogy Oroszország végleg kivonja magát a megállapodásból. Ez szinte senkit sem ért meglepetésként.
„Az Amerikai Egyesült Államokban már ma megugrott a búza ára” – mondta Antonio Guterres ENSZ-főtitkár hétfőn, elítélve Oroszország azon döntését, hogy felfüggeszti a gabonakezdeményezés biztonsági garanciáit. Az ENSZ hangsúlyozza, hogy a szegény országokban több ezer ember élete függ az ukrán gabonától. Annak ellenére, hogy az oroszok nyilatkozata után a gabonaárak a világban 3-4 százalékkal emelkedtek, néhány órán belül visszaálltak a viszonylag stabil értékeikre.
„A világpiacon már nincs akkora reakció az Orosz Föderáció kijelentésére a gabonaszerződésről. Tavaly az azelőtti évhez viszonyítva 30 millió tonnával kevesebb gabonát termeltünk… Idén szintén 60 millió tonna alatt lesz a termés, ennek megfelelően a mi szerepünk és a velünk szembeni érzékenység is jóval kisebb, mint korábban volt” – magyarázta Oleh Nyivjevszkij, az Agrocenter Kijevi Közgazdasági Iskola alapítója.
Rámutatott, a gabonamegállapodás felfüggesztése abban a formában, ahogyan működött, pozitív hatással lehet a más exportútvonalakon történő beruházásokra. Az érdekelteknek most alternatív módszereket kell találniuk a kivitel biztosítására.
Ukrajnában már megkezdődött a betakarítás, melynek során több mint kétmillió tonna gabonát gyűjtöttek össze. Ezzel párhuzamosan az Európai Unióban is elindult a kampány, így a nyugati kikötők saját gabonával telnek meg, ezért az ukrán exportnak korlátozottak lesznek a lehetőségei. Nem meglepő, hogy Oroszország most úgy döntött, hogy kilép a gabonaszerződésből (de könnyen lehet, hogy visszatér a megállapodáshoz).
A jelenlegi helyzet Ukrajnában azonban eltér a tavalyitól.
Először is, az ukrán területek egy részének ideiglenes elfoglalása miatt az elmúlt szezon termései jóval kisebbek voltak, mint a 2021-es rekordok. Ennek megfelelően Denisz Marcsuk, az Öszszukrán Agrártanács elnökhelyettese szerint 44 millió tonna gabona tárolása biztosított, így elegendő a hely a tavalyi szezonban alulexportált 9 millió tonna gabonamaradéknak.
Másodsorban a szárazföldi útvonal, valamint a dunai kikötők kapacitása nagyot nőtt az év során. A vasút több mint egymillió tonna, a nyerges vontatók több mint 600 ezer tonna gabonát tudnak szállítani havonta. A dunai kikötők már most is több mint kétmillió tonnát exportálnak havonta, ám akár a hárommillió tonnát is elérheti a volumen.
Így, amíg 2022-ben mindhárom útvonalon még csak kétmillió tonna gabonát lehetett exportálni havonta, jelenleg ez a mennyiség mintegy ötmillió tonna.
Ugyanakkor az ukrán újjáépítési minisztérium azon dolgozik, hogy megállapodjon az Európai Bizottsággal és Romániával az ukrán és a román felségvizeken történő átrakodásokról, ahol a mélység lehetővé teszi a százezer tonnát meghaladó űrtartalmú hajók kezelését.
Szakértők egyetértenek abban, hogy a gabonaszerződés felfüggesztésével nem fog bekövetkezni a katasztrófa. A tenger azonban továbbra is kritikus fontosságú az ukrán piac működése szempontjából.
A piac fenntartására az ukrán kormány 20 milliárd hrivnyás (körülbelül 500 millió dollár) garanciaalapot hozott létre. Ezt a hajótulajdonosok vehetik igénybe, ha az ott-tartózkodásuk alatt Ukrajna felségterületén kárt szenvednek. Ez az összeg körülbelül 25-30 hajó értékének fedezésére elegendő, a teljes megsemmisülésük esetén.
„Nem félünk. Megkerestek minket a hajótulajdonosok, a szállítási cégek. Azt mondták, ha Ukrajna kiengedi, Törökország pedig befogadja a rakományt, készen állnak a gabonaszállítás folytatására” – jegyezte meg Volodimir Zelenszkij ukrán államfő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.