A jégveszélyes felhőkbe ezüst-jodidot juttató rendszer, amely a jégkároktól véd, idén is segítette a védekezést országszerte, de a legtöbbet, 44,7 napot Csongrád-Csanád vármegyében működtették a szezonban.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara jégkármérséklő rendszere, a JÉGER április 15. és szeptember 30. között 96 napon üzemelt, és milliárdokban mérhető kárt előzött meg – írja a Délmagyar.
Noha a talajgenerátorok nem képesek kiküszöbölni a jégesőket, a kialakuló jégszemcsék mérete jelentősen csökken a használatukkal, így míg idén Európa több országában és Észak-Amerikában is kimagaslóan magas volt a jégkárok mértéke, addig hazánkban ezek elhanyagolható mértékűek voltak.
Nem véletlen, hogy több országban is felmerült a Magyarországot 2018 óta teljes mértékben lefedő rendszerhez hasonló kiépítése. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közleménye szerint az ország 986 pontjáról ezüst-jodidot a felhőkbe juttató rendszer minden évben több tízmilliárd forint kárt előz meg a mezőgazdaságban, emellett lakossági, ipari, állami létesítményeket, ingatlanokat és ingóságokat is véd.
A számítások szerint minden, a rendszerre költött forint 33 forintnyi termelési értéket óv meg.
Míg 2017-ben, az utolsó olyan évben, amikor még nem működött az országos rendszer, 72 ezer hektárra jelentettek a gazdák jégkárt, addig ez idén már csak 30 678 hektár volt. A rendszer működtetésére az Agrárminisztérium évi legfeljebb 1,8 milliárd forintot biztosít a Kárenyhítési Alap terhére.
Szél István a NAK Csongrád-Csanád vármegyei elnöke elmondta, hogy Csongrád-Csanádban 44 jégkármérséklő talajgenerátor található, átlagosan 44,7 napot működtek, havi átlagos üzemelésük pedig 201,7 óra volt.
A legtöbbet, 48 napon keresztül a Makói, a legkevesebbet, 42 napot a Csongrádi járásban kellett működtetni a rendszert. A generátorok ugyancsak a Makói járásban dolgoztak a legtöbbet, átlagosan havi 222 órát, a legkevesebbet pedig a csongrádiban, ott havi átlagban 184 órát. Az éves összesítés szerint csaknem 9000 órán keresztül volt bekapcsolva a rendszer a vármegyében.
Szemben a tavalyi évvel, idén már nem érték atrocitások sem a talajgenerátorok kezelőit. Tavaly olyan összeesküvés-elméletek terjedtek ugyanis, amelyek szerint a rendszer okozta az aszályt. Ezt többek között az Országos Meteorológiai Szolgálat is cáfolta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.