BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kukoricatermelés: a gazdák már nem a mennyiségben versenyeznének

Egyre többen ismerik fel, hogy újfajta gondolkodásmódra van szükség a kukoricatermelésben, erre ösztönzi is a gazdákat a Kukorica Kör. Az egyesület idén is kiírta versenyét azoknak, akik a kukoricatermelés eredményességét a hagyományos gyakorlatokon változtatva, a hozam mindenáron való növelésétől elszakadva igyekeznek fokozni. Az egyesületet az a cél motiválja, hogy ne a terméshozamok legyenek a fókuszban, hanem az eredmény.

Már az is nyertes lesz, aki csökkenti a menetszámot, és akárcsak eggyel kevesebbszer megy ki gépeivel a földekre, a lényeg a gondolkodás megváltoztatása – írta le a Világgazdaságnak a Kukorica Kör Egyesület által kiírt, a hagyományostól eltérő megközelítésű termelési verseny meghirdetésének célját Daoda Zoltán, az egyesület ügyvezetője. Már az egyesület 2021-es megalapítását is az a cél motiválta, hogy ne a terméshozamok legyenek a fókuszban, hanem az eredmény, és az egyesület versenye is ezt honorálja. 

20231019 Pettend Kukorica Aratás Betakarítás Fotó: Kállai Márton  KM  Szabad Föld  SZF A képen: kombájn  traktor
Tavaly jobbak voltak a hozamok az előző évinél, de ágazati szinten veszteséggel zártak a növénytermesztők.
Fotó: Kállai Márton / Szabad Föld


Azóta egyre többen ismerik fel, hogy újfajta gondolkodásra van szükség, amihez a szakértőktől is kapnak muníciót. Az egyesület tavalyi, még meghívásos versenyének díjátadásán Fórián Zoltán, az Erste Agrár Központ vezető agrárszakértője például azt mondta, hogy a rendkívüli piaci helyzet változtatásokra sarkallhatja a termelőket, és a magyar mezőgazdaság is kiléphet abból a „nyomvályúból”, amelyben évtizedek óta halad. Hasonló gondolatokat fogalmazott meg nemrég a PREGA precíziós gazdálkodási és agrárdigitalizációs konferencián, azzal, hogy a magyar élelmiszer-gazdaságnak át kell lépnie a minőségalapú versenybe.

Rá sem ismerünk majd a magyar mezőgazdaságra, akkora átalakulás jön

Új növények, kevesebb szereplő – de egyelőre kérdés, mivel lehet leváltani a gabonatúlsúlyos termelésszerkezetet.

A minőség hozhat eredményt, aki pedig javítani akar terményei beltartalmi értékein, olyan módszereket kell alkalmaznia, amelyek nem feltétlenül növelik a hozamokat – mondta Daoda Zoltán, aki előrevetítette:

Ahogyan az igazoltan ökotermelésből származó terménynek más az ára, a kukoricánál is lesz minőségi felár. Ha nem is rögtön az első évben, de a második-harmadikban már a jövedelemben is mérhető lesz az átállás pozitív hatása.

Az egyesület vezetője szerint hatékonyan kell gazdálkodni, és át kell alakítani a termelést, ami persze nem megy egyik pillanatról a másikra. Befolyásolják a sikert a talajadottságok, az agrotechnikai feltételek, a munkaerő-adottságok, de még az amortizáció mértéke is.

Az első lépések között olyanokra kell gondolni, hogy a gazdálkodó megfelezi a menetszámot a talajművelésben, optimalizálja a tőszámot, a növények igényeinek, illetve a talaj tápanyag-szolgáltató és vízmegtartó képességének megfelelően juttatja ki a tápanyagokat. Ehhez szakmai hozzáértés szükséges, ami a termelők többségének megvan, illetve akinek nincs, annak lehetősége van akár szaktanácsadóktól segítséget kérni, vagy a Kukorica Kör edukációs rendezvényein bővíteni ismereteit. Az egyesület idén ezeket az eseményeit kifejezetten erre „hegyezi ki”.

A kételkedők, a próbálkozók, azok, akik el mernek térni a szokásostól, ők azok, akik a nyertes oldalra kerülnek

– mondta Daoda, hozzátéve, hogy ez látszik a tavalyi termelési verseny tapasztalataiból is. Ugyancsak örömteli benyomás, hogy a talajcentrikusság milyen erősen jelen van a jó eredményeket elérők gazdálkodásában. A termőtalaj az első számú termelőeszköz, és a termelési versenyben jól teljesítőknél megfigyelhető volt a tápanyag-kijuttatás és a talajművelés átalakítása, az öntözéses kategóriákban indulóknál pedig a mesterséges vízkijuttatás optimalizálása. A talajművelésben pedig vegyítették a forgatásos és a forgatás nélküli módszereket, ugyanis arra is figyelemmel kellett lenniük, hogy egy ilyen „pocokjárta világban” nehéz az ekét teljesen elhagyni – fogalmazott. 

A termelési versenybe idén már nem meghívásos alapon lehet jelentkezni, hanem április 1-jéig bárki számára nyitott a lehetőség. 

Nem elég az ukrán gabona, sok helyen pockok pusztítanak a földeken

Egy pocokpár éves szaporulata 150-200 egyed is lehet.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.