BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Terménypiac: normalizálódó árakat és élénk keresletet lát a Corteva

Az utolsó pillanatig kivártak a gazdálkodók vetéssel, és valószínűleg így lesz ez ősszel is – vélik a vetőmagok és a növényvédő szerek piacán is meghatározó Corteva Agriscience szakértői. A cég arra számít, hogy egyre meghatározóbb lesz a biológiai növényvédő szerek felhasználása.

A gabona, az olajos magvak, a takarmányok és bioüzemanyagok piacán globálisan erős a kereslet, a termelőket pedig – nettó exportőrként mint a globális piac résztvevőit, a magyar gazdálkodókat is beleértve – ez jó pozícióba hozza – mondta a cég tájékoztatóján Sergii Kharin, a Corteva Agriscience magyarországi ügyvezető igazgatója. Mindez igaz annak ellenére is, hogy a Covid időszakára jellemző árak normalizálódtak, és ez a normalizálódás most némi árcsökkenést jelent – tette hozzá.

Field,Of,Rapeseed,,Canola,Or,Colza,, repce, CortevaIn,Latin,Brassica,Napus
A Corteva szerint hiába a magas árak, csökken a repce vetésterülete / Fotó: Shutterstock

A Corteva első negyedéve a várakozásoknak megfelelően alakult – mondta az ügyvezető igazgató. A vetőmagforgalom cégszinten kiemelkedő volt, a növényvédő szerek piaca viszont a beragadt készletek miatt kiegyensúlyozatlanná vált, ami miatt a Corteva is némileg gyengébben teljesített ebben a szegmensben. Kharin szerint ugyanakkor a második fél évben lépnek be a piacra déli félteke szereplői, így minden esély megvan rá, hogy a cég növényvédőszer-forgalma is fellendül.

Az ügyvezető igazgató az Agrárközgazdasági Intézet vetésterületi adatait idézte, amelyek alapján mintegy 900 ezer hektár a kukoricáé és 700 ezer hektár a napraforgóé, a „nyertesnek” pedig a területét majdnem megduplázó szóját nevezte.

Mint mondta, a termelők vetési szándékát leginkább az befolyásolja, hogy az árak az elmúlt egy évben csökkentek. A Corteva tapasztalatai szerint ez a vetőmagpiacon a késői döntéshozatalban jelentkezett, 

a gazdálkodók az utolsó pillanatig vártak, és csak akkor határoztak az egyik vagy a másik növény vetése mellett.

Ez érthető, hiszen mindenki számol, próbálja a profitját maximalizálni, és az elmúlt évek tapasztalatai alapján nagyon sok múlik azon, milyen talajba vethetnek a termelők. Jellemző volt ugyanakkor a szezonra, hogy nem alakult ki vetőmagellátási probléma.

Az őszi vetésű növényekről szólva elmondta, hogy a Cortevához érkező adatok szerint idén a búza vetésterülete várhatóan nem változik (a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara legutóbbi adatai szerinti 864,5 ezer hektárt aratnak most), de a repce vetésterülete minden bizonnyal csökkenni fog. Mégpedig annak ellenére, hogy a felvásárlási ára várhatóan magasabb lesz, mivel az olajos magvak iránti kereslet továbbra is magas. A repcénél is jellemző lesz, hogy az utolsó pillanatig kivárnak majd a vetéssel, remélve az esőt.

A cég tapasztalatai szerint a hazai gazdálkodók jellemzője az is, hogy nyitottak az innovációra, ami – ahogyan később Rozsi József, a 3200 hektáron gazdálkodó Agro-Sükösd Kft. ügyvezető igazgatója elmondta – egyfajta kényszer is, hiszen az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, illetve a költséghatékonyság érdekében folyamatosan újítani kell.

Az innovációkról is józan paraszti ésszel kell gondolkodni, azok alkalmazásának csak akkor van létjogosultsága, ha megtérül

– nyomatékosította.

A Corteva nagy hangsúlyt helyez a biológiai növényvédő szerekre, amelyek használata az előrejelzések szerint 2025-re a teljes piac 25 százalékát éri el – mondta előadásában Balázs Klára, a Corteva Agriscience magyarországi fejlesztőmérnöke. A cég biológiai termékek üzletága egyébként egy éve alakult, de a felvásárolt cégek révén több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek. Tizenhat országban 1800 munkavállalóval dolgoznak, és termékeiket hatvan országban értékesítik. A biológiai termékek növekvő népszerűsége szerinte azzal magyarázható, hogy egyszerre alkalmasak megfelelni a fenntarthatóság és a jövedelmezőség kritériumainak.

Rekordkorai és szupergyors lesz az aratás – gyengébb hozamokkal

Az időjárás most kedvez az aratásnak, az agrártárca és a gazdálkodók beszámolói szerint is gyorsítja a munkát, hogy nincs reggel harmat, korán el lehet kezdeni a munkát. A rekordkorán, június 6-án megkezdett aratás idén – ha nem szól közbe az időjárás – rendkívül gyors lesz, és szokatlanul hamar, akár már a jövő héten nem is marad búza a határban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.