A normál használatú személyautók kötelező felelősségbiztosítása 11 százalékkal lett drágább egy év alatt, az átlagosan 56 ezer forint volt egy évre, ami a tavaly magas infláció eredménye, de alacsonyabb annál – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdai közleményéből.
A jegybank szerint az infláció csökkenése és a biztosítói kárráfordítások mérsékelt, mindössze 8 százalékos növekedése miatt a díjak konszolidációjára lehet számítani.
A kgfb-díjak növekedése negyedéves szinten 7 százalék volt, ami magasnak mondható, ám főként szezonális hatás eredménye. A jegybanki adatok szerint a vidéki autósok biztosítása 27 ezer forinttal olcsóbb átlagosan, mint a budapestieké, hiszen az előbb 52,4 ezer, az utóbbi pedig 79,8 ezer forint. Azonban
míg éves alapon a vidéki biztosítási díjak 12 százalékkal nőttek, addig Budapesten csak 7 százalékkal.
Mivel márciusban az infláció éves bázison már csak 3,6 százalék volt, a jegybank szerint a biztosítási díjak esetében is csökkenhet a drágulás üteme. Az MNB közölte azt is, hogy a kárráfordítások egy év alatt csak 8 százalékkal nőttek, így azok már negyedik negyedéve nőnek kisebb mértékben, mint a biztosítási díjak.
Tehát a díjak növekedését csak részben indokolja a károk növekedése.
A jegybank készít a személygépkocsikra egy korrigált Kgfb-indexet is, ami 130 százalékon áll most, miután kisebb emelkedést jelzett az első negyedévben. Ez a mutató az árváltozások indokoltságának mérésére szolgál, és a biztosítási adóval, illetve a kárkifizetések, tartalékolások hatásával kiigazítva mutatja be a nettó díjváltozást és 2021 elején érte el a csúcsot. A mostani szint a járvány előtti szintnek felel meg.
A kötelező biztosítások díjai a flottás segédmotoros kerékpárok kivételével minden jármű-kategóriában emelkedtek, különösen a flottás taxik és buszok esetében, ahol az árak több mint 20 százalékot nőttek. A nehéz pótkocsikra kötött biztosításokért azonban csak 3 százalékkal kellett többet fizetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.