BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mobiltelefon és agydaganat – Hát mégis van összefüggés?

Újra és újra felmerül a kérdés: valóban egészségkárosodást okoz a mobiltelefon-használat? A legnagyobb európai kutatóintézetek folyamatosan a kérdés megválaszolásán dolgoznak, de a munkát sok tényező nehezíti.

Mostanra elkészült az eddig legnagyobb, részben az Európai Unió által finanszírozott felmérés, amely a mobiltelefonok által kibocsátott káros sugárzások hatását volt hivatott megvizsgálni. Az Interphone projekt azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, továbbra sincs ugyanis végleges válasz az évek óta lebegő kérdésre – írja HVG.

Az Interphone munkatársai az évtized kezdetétől 2-4 éven keresztül gyűjtötték be az adatokat és továbbították azokat a tizenhárom ország kutatásait összefogó lyoni Nemzetközi Rákkutató Ügynökséghez. Mi a kudarc oka? A szervezet igazgatója szerint értelmezési nehézségek merültek fel, ezért megpróbálják tisztázni, becsúszhatott-e statisztikai hiba az elemzésbe. Az egyik vélemény szerint a rákos esetek gyakoribbá válása nem hozható közvetlen összefüggésbe a mobiltelefonnal, míg mások egyértelműen a rádióhullámokat teszik felelőssé a rákos esetekért.

A közvélemény a bizonytalanság miatt egyre nyugtalanabb, olyannyira, hogy a nyomás alatt tartott kutatóknak a franciaországi felmérést vezető szakember azt tanácsolta: inkább ne mondjanak semmit. A helyzetet tovább rontott, hogy júliusban Ronald Heberman amerikai kutató egyelőre nem hivatalis kutatásokra alapozva arra figyelmeztetett: mindenki tartsa távol a mobilokat a gyerekektől, mert felmerülhet az agydaganattal aló összefüggés. Eddig sem az Egyesült Államokban, sem más európai országban nem hoztak nyilvánosságra olyan felmérést, amely végleges választ adhatna az évek óta kínzó kérdésre.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.