Pszichiátriai vészhelyzetet jósol Magyarországon az Egészségügyi Világszervezet ( WHO). Felmérése szerint súlyos ellátási és létszámhiánnyal működik az ellátórendszer. A tanulmányból, amelyből kiderül, hogy miközben az ellátásra szorulók száma több területen nőtt, kevés a kórházi ágy és még drámaibb a helyzet az ápolói létszám terén. Leginkább a betegek utógondozása jelent problémát, nincs olyan szociális és rehabilitációs ellátórendszer, ahová a súlyos betegek az akut baj után kerülhetnének.
Ezt megelőzendő fogadta el a kormány júliusban a Biztonság és Partnerség című új egészségügyi program tervezetet, amelyben kiemelt helye van a népegészségügyi programoknak. A kormány a tervezetet társadalmi és szakmai vitára bocsátotta, s a véleményekkel kiegészítve döntött róla. A programban a szív-érrendszeri, a daganatos betegségek megelőzése és kezelése mellett a mentális betegségek is szerepelnek, közte a depresszió, és más pszichiátriai bajok, s az alkoholizmus. A szakminiszter, Székely Tamás úgy látja: az egészségügyi intézményrendszer fejlesztése mellett szükség van a humán erőforrás bővítésére, közte a pszichiátriai orvoskar megerősítésére.
A szaktárca szerint egyébként az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet korszerűtlen épületének rendbetétele több milliárd forintba került volna, ezért a tavalyi kórházi kapacitás csökkentéskor az intézet bezárása mellett döntöttek. Ám a betegeket és az ott dolgozó egészségügyi dolgozókat a főváros más kórházaiban, szakmacsoportonként helyezték el. Szakértők szerint a pénzügyi-gazdasági válság kezelésére a volt szocialista országokban, köztük hazánkban élők nem készülhettek föl, hiszen az államra hárult minden feladat ellátása, így az emberek látszólag biztonságban érezték magukat. A mostani krízist azonban már nagyrészt egyénileg kell kezelniük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.