A két éve kezdődött robbanás után ugyanis az alapanyagárakban jelentős csökkenés következett be, így az agrárpiacok egyébként is hektikussá váltak.
A gazdasági válság hatásai a hitelezésben, a nemzetközi befektetésekben és a munkanélküliség növekedésében egyaránt érezhetők lesznek.
Az eddigi tapasztalatok szerint a mezőgazdaság és az élelmiszeripar gyorsan érzékelte a hitelezési hajlandóság csökkenését, amely a bankrendszerbe vetett bizalom megrendülésének következménye.
Magyarországon a hitelhez jutási nehézségek veszélybe sodorhatják az uniós finanszírozású fejlesztési programokat is, mert a saját erő előteremtése kritikus tényezővé válhat – állapítja meg a tanulmány. Emellett az agrártárca mozgástere is szűkülhet, mivel a költségvetési megszorítások a minisztériumot is érintik.
A tanulmány szerint a pénzügyi krízis nálunk is visszavetheti a keresletet, és ez az élelmiszerárak csökkenéséhez vezethet. Különösen a minőségi élelmiszer-termelés feltételei lehetnek rosszabbak. A hatékonysági és a versenyképességi gondok miatt újabb mezőgazdasági termelők és élelmiszer-feldolgozók eshetnek ki az ágazatból.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.