BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Luxus lett egyedül lakást bérelni: 20 százalékos áremelkedésre is vannak példák

Átlagosan 10 százalékkal, az egyszobás lakások bérleti díja pedig majdnem 20 százalékkal haladja meg a tavalyit Budapesten. Vidéken nem szaladtak el ennyire az árak, ott tavaly volt robbanás az Otthon Centrum összegzése szerint.

A fővárosban a téglalakások havi bérleti díja 260 ezer forint volt az év első tíz hónapjában, ami 10,5 százalékkal haladja meg a tavalyi átlagot, a legnagyobb vidéki városokban pedig átlagosan 170 ezer forintért béreltek lakást, ami mindössze 1,8 százalékkal magasabb a tavalyi átlagnál.

bérleti díj
Bérleti díj szempontjából az egyedül költözés a legdrágább alternatíva / Fotó: Shutterstock

Minél kisebb a bérlemény, annál nagyobb az áremelkedés mértéke – összegezte Kosztolánczy György, az Otthon Centrum vezérigazgatója a fővárosi albérletpiaci folyamatokat. 

Az egyszobás lakások esetében majdnem 20 százalékkal nőttek a bérleti díjak, az átlagos budapesti 10 százalékos drágulásnál jóval nagyobb mértékben.

Vidéken nem szaladtak el ennyire az árak, igaz, ott éppen tavaly volt hasonló mértékű áremelkedés. 

Ahol a 300 ezer forint sem elég

Budapest két kerületében már a 300 ezer forintot is meghaladja az átlagos bérleti díj, miután a csúcstartónak számító II. kerületben átlagban 350 ezer forintért, az V. kerületben pedig 325 ezer forintos átlagos havi díjjal adtak bérbe lakásokat. Az Otthon Centrum hálózatának közreműködésével történt bérbeadások alapján a legtöbb budai és belvárosi kerületben ennél mérsékeltebb árak jellemzők, ugyanakkor 

nem árt alaposan tájékozódni a döntés előtt, mivel jelentős különbségek alakultak ki a kerületek között.

  • A hagyományosan népszerű XIII. kerületben 276 ezer, 
  • a III. kerületben 279 ezer forintos bérleti díj ugyancsak átlag feletti árszint, ellenben 
  • az egyetemek közelében elhelyezkedő XI. kerületben 260 ezer, 
  • a vele szemben található IX. kerületben 240 ezer forint volt a havi bérleti díj az év első tíz hónapjában, 
  • a VII. és VIII. kerületben pedig 220, illetve 210 ezer forintos átlagot jegyeztek.

Egy év alatt a legtöbb kerületben emelkedtek a bérleti díjak, jellemzően 5–20 százalék között. Ebben is nagyok a különbségek, hiszen míg a IX. kerületben 5, a XI. kerületben 10, a XIII. kerületben pedig 14,5 százalékkal drágult a lakásbérlés.

A fővárosban az egyszobás lakásokért átlagosan 178 ezer forintot kérnek, míg a kétszobásokért 241 ezer, a háromszobásokért pedig 326 ezer forintot.

Olcsóbb albérlet kompromisszumokkal

Jobban megéri a közös bérlés, hiszen a kétszobás lakások esetében 120 ezer forint jut egy főre, míg a háromszobás lakás esetében 110 ezer forint, ami azt jelenti, hogy a közös bérleménnyel 50-60 ezer forintot lehet spórolni havonta – ismertetett egy gyakori megoldást Kosztolánczy György.

Az egyedül élő vagy kisebb keresetből élőknek rossz hír, hogy

 idén a kisebb lakások drágultak nagyobb mértékben,

így az egyszobás lakások esetében 18 százalékos áremelkedés áll szemben a kétszobások 10,6, valamint a háromszobások 6,2 százalékos drágulásával. 

A vidéki egyetemi városok között is jelentős különbségek mutatkoznak.

A legdrágább két település Debrecen és Székesfehérvár 210 ezer forinttal, 

míg Szegeden 170 ezer, Pécsen viszont csak 120 ezer forint az átlagos havi bérleti díj. A bérlemények szobaszáma vidéken is ármeghatározó tényező, a különbség azonban a fővárosinál kisebb.

A legnagyobb vidéki városokban a garzonok átlaga 125 ezer, a kétszobásoké 160 ezer, a háromszobásoké 200 ezer forint körül alakult az év első tíz hónapjában. 

Olcsóbb alternatíva a panellakás Budapesten és a vidéki városokban egyaránt. A panellakások bérleti díja a fővárosban 200 ezer forint körül alakul.

Nincs már hova emelkedjenek az albérleti díjak, meg is torpant a drágulás

Fordulat jelei körvonalazódnak a kiadó lakások piacán a KSH–Ingatlan.com lakbérindex legfrissebb, októberi adatai szerint: az országos átlagos lakbérek 0,5 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz viszonyítva, Budapesten pedig stagnáltak. Ez arra már elég volt, hogy az éves drágulás üteme országosan 8,5 százalékra, Budapesten pedig 9 százalékra lassult, de még így is jelentős.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.