A Dél-dunántúli Humánerőforrás Kutató és Fejlesztő Nonprofit Kft. a kalocsai térség nyolc településén készít tanulmányt arról, hogy az érintett önkormányzatok miként takaríthatják meg az energiaellátásra fordított pénz akár harminc százalékát is.
A munkát a Duna-Mecsek Területfejlesztési Alapítvány támogatja. A kft. ügyvezetője az MTI-nek elmondta: az önkormányzatoknak díjmentesen kapják meg modernizációs javaslatukat. Kováts Balázs hozzátette: a Paksi Atomerőmű Zrt. által létrehozott alapítványtól 17,5 millió forintot nyert a cég pályázat útján erre a célra.
Nyolc település - Dunapataj, Ordas, Géderlak, Dunaszentbenedek, Uszód, Foktő, Kalocsa és Bátya - tizenhét intézményben vizsgálják, hogy mennyire hatékony az energiafelhasználás, illetve hol és hogyan lehetne takarékoskodni.
A felmérés sokrétű: kiterjed az épületszerkezetre, a nyílászárókra, a szigetelésre, a fűtési rendszerre, annak szabályozására.
A kft. energiamodernizációs megvalósíthatósági tanulmányt készít, amelyben javaslatot tesz arra, hogy milyen módszerrel lehet csökkenteni a kiadásokat, valamint bemutatják, milyen pályázati lehetőségek vannak. Kováts Balázs az MTI-nek elmondta: a nyolc település csak az első lépés, azt tervezik, hogy máshol is elvégzik a felmérést. Hozzátette: azért döntöttek úgy, hogy Kalocsa környékén készítik el elsőként a tanulmányt, mert a kiválasztott települések nem élvezik az atomerőmű közelségéből származó gazdasági előnyöket.
A tervek szerint az intézmények után a lakosság körében is elvégzik a felmérést. Az energiafogyasztási szokásokról, az energiamegtakarítási hajlandóságról és lehetőségekről készült összefoglalót az önkormányzatok és az érintettek is megkapják majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.