BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kölcsönzés másképp

A pénzpiaci válság hatására első körben a kölcsönzött munkavállalóktól igyekeznek megválni a cégek, akiknél pedig maradnak az ideiglenes dolgozók, azokra vonatkozik majd az Európai Parlament októberi döntése. Az irányelvről még 2008. június 10-én állapodtak meg a tagállamok Luxemburgban, majd október 22-én szavaztak az alkalmi kölcsönzött munkavállalók jövőbeni jogi helyzetéről.
A kölcsönbe vett foglalkoztatottak pozícióit erősítő irányelv második olvasatát is elfogadták, e szerint az alkalmi és kölcsönzött munkavállalók az állandó dolgozókkal megegyező elbánásban részesülnek az alapvető munka- és foglalkoztatási körülmények tekintetében. Kivétel csak akkor lehetséges, ha a munkaadó és a munkavállaló ettől eltérően állapodik meg. A döntésre ösztönzően hatott Nagy-Britannia döntése, amely az alkalmi munkavállalóknak egyenlő jogokat biztosít már a 12, munkával eltöltött hét lejárta előtt.
Az irányelv EU-szerte harmonizálja az alkalmi munkavállalókra vonatkozó jogokat. A különböző tagállamokban ugyanis erősen eltérő szabályozás van életben. Magyarországon például legutóbb a múlt év áprilisától változtak az idevonatkozó regulák, amelyek a juttatásokat szabályozzák. Ennek megfelelően nálunk a kölcsönadó és a kölcsönvevő megállapodhat arról: egyes esetekben az utóbbi gyakorolja a munkáltatói jogokat. Erre a természetbeni juttatások miatt van szükség: a kölcsönvevő ugyanis természetbeni juttatásként gyakran a saját termékét vagy szolgáltatását adja. A kölcsönadónak – aki a munkabért is fizeti – azonban ezeknek a juttatásoknak a biztosítása általában sokkal többe kerül. Ám a kölcsönzött dolgozó egyenlő bánásmódhoz és bérhez való joga nem sérülhet emiatt. Ezért vették be a törvénybe, hogy ha a két fél – a kölcsönadó és a kölcsönvevő – megállapodik, akkor a természetbeni munkabér, illetve juttatás, valamint a munkáltató által adható szociális juttatások tekintetében a kölcsönvevő tekinthető munkáltatónak. Természetesen idekapcsolódva a két foglalkoztató közötti elszámolás szabályát rögzíteni kell, ez azt jelenti, hogy a kettejük közötti megállapodásnak ezt a kölcsönvevői juttatást ellentételeznie kell.
Tavaly egyébként három év után először kezdett apadni a kölcsönzöttek létszáma, ám így is közel százezren töltöttek be ebben a formában ideiglenes állást. A Foglalkoztatási és Szociális Hivatal (FSZH) 2007-es évet összegző adatai szerint a kölcsönzöttek közül sokan az építőiparban találtak állást, az itt alkalmazottak száma egy év alatt megkétszereződött. Jócskán apadt viszont az oktatásban ideiglenesen elhelyezkedő szellemi dolgozók létszáma (84 százalékkal), illetve a vendéglátás területén működő cégek is igyekeztek kerülni a kölcsönzést.
Az Európai Parlament döntésére nagy hatással volt a francia Harlem Désir szocialista európai parlamenti képviselő jelentése a kölcsönzésről. „Jelentős különbségek vannak az egyes országok munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó nemzeti jogszabályai között. Sőt, néha nagymértékű egyenlőtlenségek tapasztalhatók a kölcsönzött munkavállalók jövedelme és a mostoha munkakörülmények tekintetében is. Az ilyen dolgozók nagyobb fizikai kockázatnak vannak kitéve, és munkájuk intenzitása, valamint üteme a többi munkavállalóéhoz képest fokozottabb. Ezért sürgősen szükség van tehát az európai kölcsönzött munkavállalókra vonatkozó közösségi jogszabályokra” – többek között ez szerepelt az Európai Parlament honlapján megjelent indoklásban. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.