A 2008-as pénzügyi évben a Siemens vállalatnak közel 19 milliárd euró forgalma származott azokból a termékekből és megoldásokból, amelyek környezeti portfoliójába tartoznak. Ebben az esztendőben a termékkínálat elsősorban a szélparkok számára szállított egységekkel bővült. A 2007-es pénzügyi évben a környezeti portfolió termékei és megoldásai 17 milliárd euró bevételt hoztak.
A vállalat a környezeti portfólió bevételét 2011-re mintegy 25 milliárd euróra szeretné növelni, az üvegházhatású gázok kibocsátását pedig jelentősen csökkentené. Először a 2007-es pénzügyi évben szervezte környezet- és éghajlatvédelmi termékeit, megoldásait külön „környezeti” portfólióba. A portfóliót és a 2007-es pénzügyi évre használt elszámolás metodológiáját a PricewaterhouseCoopers független könyvvizsgáló hitelesítette. A 2008-as pénzügyi évben a vállalat környezeti portfóliójából származó termékek és megoldások újabb mintegy 34 millió tonnával csökkentették a Siemens ügyfeleinek szén-dioxid-kibocsátását. Az előző években telepített termékekkel és megoldásokkal együtt a kibocsátás nagyjából 148 millió tonnával mérséklődött – ez három óriásváros, New York, London és Hongkong együttes évi kibocsátásának felel meg.
2011-re az éves szén-dioxid-megtakarítás várhatóan mintegy 275 millió tonnát tesz majd ki összesen, ami hat nagyváros – London, New York, Tokió, Szingapúr, Hongkong és Róma – jelenlegi kibocsátásának felel meg. A szélenergia különösen masszív növekedést mutatott fel. Pusztán a 2008-as pénzügyi évben az energia vállalati szektor 560 új szélturbinát szerelt fel, összesen 1200 megawatt teljesítménnyel, ami a már telepített parkok kapacitását közel húsz százalékkal, 7200 megawattra növelte. A flotta jelenleg évente mintegy 10 millió tonna szén-dioxid kibocsátását váltja ki.
A Malmö és Koppenhága közötti Öresund tengerszorosban található Lillgrund szélpark például hivatalosan idén júniusban kezdte meg működését. Ez Svédország legnagyobb partközeli szélparkja. Első alkalommal történt meg, hogy a Siemens Energia szektora biztosította a szélturbinákat is, és az elektromos hálózatra történő csatlakozáshoz szükséges infrastruktúrát is. A negyvennyolc, egyenként 2,3 megawatt teljesítményű szélturbina összesen 110 megawattot termel, ami 60 ezer háztartás energiával való ellátását fedezi. A termelt energiát egy partközeli alállomás gyűjti össze és táplálja be a svéd elektromos hálózatba.
A környezeti portfólióhoz tartoznak egyrészt az energiatermelés, -átvitel és -felhasználás minden fontos területén alkalmazott megoldások – legyen szó az épületekben, a világításban, a közlekedésben, vagy az ipari termelésben felhasznált energiáról –, másrészt az egyéb környezeti technológiák. A három vállalati szektor –ipar, energia és egészségügy – szinte valamennyi divíziója hozzájárul e portfólióhoz. A szén-dioxid-kibocsátás mérsékléséhez a vállalat nagy hatásfokú gázturbinák, energiahatékony fényforrások, szélturbinák és környezetbarát vasúti szerelvények gyártásával, valamint régi erőművek felújításával járul hozzá a legnagyobb mértékben.
Hogyan lehet bejutni?
Ahhoz, hogy egy termék bekerüljön a környezeti portfólió elszámolásába, vagy csökkentenie kell az üvegházhatású gázok kibocsátását, vagy pedig a víz- és levegőszennyezés elleni küzdelemhez kell hozzájárulnia. A Siemens megújuló energiákkal kapcsolatos valamennyi terméke eleget tesz ezeknek a feltételeknek. A vállalat többi termékének szén-dioxid-csökkentési potenciálját egyedi referenciaértékek alapján számítják ki. Így például korunk legkorszerűbb gázturbinás erőműveinek megtakarítási potenciálját úgy kalkulálják, hogy az egy kilowattórányi megtermelt energiára eső kibocsátás mennyiségét a világ összes erőművének átlagára vetítik. A régi erőművek korszerűsítése ugyancsak beletartozik a környezeti portfólióba, hiszen az erőművek hatékonyságának növelése viszonylag kis költséggel lényegesen csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.