Ez azt jelenti, hogy lényegében megbukott a minimális szolgáltatások rendszere, amit korábban az államfő első nagy győzelmének tartottak, a rebellis szakszervezetek hatalmának letöréséért hosszú idő óta folytatott harcban.
Nicolas Sarkozy elnök 2007-es hatalomra lépése után az első intézkedések egyikeként fogadtatta el a törvényhozással a közszolgálati sztrájkjog reformját, amelyet akkor diadalnak tekintettek. A törvény könnyű kijátszhatóságát néhány nappal ezelőtt a Saint-Lazare pályaudvaron tartott villám-sztrájk is igazolta. A be nem jelentett munkabeszüntetésre itt azért került sor, mert – állítólag ittas – fiatalok egy csoportja tettlegességig fajuló vitába keveredett a peronon a vasúti alkalmazottakkal, a gyakori sztrájkok miatt.
Ez utóbbiakra – mint a Neue Zürcher emlékeztet – minden alkalmat megragadnak az adott pályaudvaron, amely Európában a harmadik legnagyobbnak számít. Nem veszik fel a munkát, például a munkarend átszervezése, vagy akár csak a személyzeti pihenő-szobáinak átrendezése miatt, egy vállalati költségcsökkentési kampány pedig egyenesen vörös posztó az ottani vasutasok szemében.
Utóbb már nem is nagyon erőltetik meg magukat egy sztrájk előkészítésével: elég, ha – enyhébb megítélés alá eső – 59 perces munkabeszüntetést tartanak, amivel akár regionális méretekben is fel lehet borítani a napi menetrendet, ráadásul minimális jövedelemkiesés árán. Ilyen esetekben ráadásul a szükségessé váló túlórák miatt többletjövedelemhez tudják juttatni azokat, akik nem vettek részt a megmozdulásban.
A nagyobb hatás végett időnként kombinálják a 48 órás előzetes bejelentési kötelezettség alá eső hosszabb sztrájkokat az egy óránál rövidebb villám-akciókkal. Egy további sajátos trükk abban áll, hogy tartós sztrájkot hirdetnek csökkentett menetrenddel, majd mégis megjelennek a munka felvételére, és ezért a teljes bér kifizetésére tartanak igényt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.