Évente közel 500 ezer méhnyakrákos beteget regisztrálnak a világon, hazánkban 1250 betegséget fedeztek fel 2007-ben. Pedig ez a daganatfajtára már van védőoltás. Így egyre több önkormányzat csatlakozik ahhoz a mozgalomhoz, hogy beoltassa a fiatal lányokat. Ezek között van Szentes is, ahol ma jelentették be, hogy a vakcinákat ingyen bocsátják a programban résztvevők részére.
Az utóbbi időben egyre nagyobb figyelem irányul az egészség megőrzésére és a betegségek – ezen belül pedig a méhnyakrák - megelőzésére. Anyagi forrásai függvényében Szarvas város önkormányzata is gondoskodik az egészségügyi, a szociális ellátásról, valamint a gyermek- és ifjúságvédelmi feladatokról, valamint az egészséges életmódra nevelés közösségi feltételeinek elősegítéséről – jelentette ki Babák Mihály, Szarvas polgármestere.
A kampány keretében Szarvas Város Önkormányzata olyan ismeretterjesztő, figyelemfelhívó, népességnevelő programot kíván megvalósítani, mely magában foglalja a méhnyakrák elleni védőoltás biztosítását a helyi 13 éves leánygyermekek részére és ezzel együtt a preventív gondolkodásra ösztönöz. Az első vakcinát március 4-én és 5-én fogja megkapni a programban szereplő 95 leány, akik a egy olyan rákos női megbetegedés ellen kapnak védőoltást, amely ellen ma már vakcinával lehet védekezni. Az oltás után a rendszeres szűrést ugyanúgy folytatni kell, a szűrés és az oltás együttes alkalmazása biztosítja a leghatékonyabb védelmet méhnyakrák ellen.
A méhnyakrákot egy vírus, a humán papilloma vírus (HPV) okozza. A méhnyakrák nem öröklődik, nem korfüggő, és a betegséget okozó HPV vírus valamely fajtájával csaknem minden nő találkozik valamikor élete folyamán. A rák kialakulásáért felelős HPV típusok egyes esetekben idővel kiürülhetnek a szervezetből. Esetenként azonban a fertőzés tartóssá válik, és ez hosszú évek alatt a méhnyak sejtjeiben rosszindulatú elváltozást okozhat. A rák kialakulása több fázis alatt megy végbe. A rákmegelőző állapot sok esetben szűréssel felismerhető és gyógyítható. A szűrés az életet jelentheti, ennek ellenére Magyarországon csupán minden harmadik nő vesz részt rendszeres méhnyakszűrésen.
A tavaly októberben hazánkban is megjelent oltóanyag a vírus elleni természetes immunitásunkat erősíti, megakadályozza a HPV leggyakoribb rákkeltő típusai által kiváltott, esetlegesen méhnyakrákot okozó fertőzés kialakulását. A teljes oltási sor három adagból áll, az első és a harmadik adag között fél évnek kell eltelnie. A védőoltások receptkötelesek, a háziorvos, a házi gyermekorvos és a nőgyógyász is beadhatja annak, aki kéri. A védőoltás minden nőnek ajánlott korosztálytól és HPV státusztól függetlenül. Az oltás után a rendszeres szűrést ugyanúgy folytatni kell, a szűrés és az oltás együttes alkalmazása biztosítja a leghatékonyabb védelmet méhnyakrák ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.