Gőzerővel számolja a szaktárca, az idén hogyan hasznosulhatnak legjobban az egészségügyre fordítható forintok, mivel az Egészségbiztosítási Alap (EA) tervezettnél várhatóan kisebb bevételeihez kell igazítani a kiadásokat – mondta a Világgazdaságnak Vojnik Mária, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára. Annak kapcsán kérdeztük meg, hogy a pénzügyminiszter kijelentette: a gyógyszer- és az egészségügyi kasszában 30 milliárdos megtakarítás maradhat, amelyet a kormány a kiadások csökkentésére fordítana. A tárca feladata most az, hogy a GDP és a foglalkoztatás várható csökkenése s ebből fakadóan a tb-járulék-bevételek kiesése miatt keresse meg annak módját, hogy az EA költségvetéséből hogyan tartható fönn az ágazat működésének stabilitása. Mivel tavaly tetemes megtakarítás keletkezett a gyógyszerkasszában – erre számítanak az idén is –, így az alap esetleges hiányát ebből lehet pótolni. Az EA különféle kaszszái közötti átcsoportosításokra ugyanis lehetőséget ad a költségvetési törvény – tette hozzá.
Tavaly 30 milliárd forint pénzmaradvány keletkezett az EA-ban, ami a gyógyszercégekre kivetett adó, a generikus program (olcsóbb gyógyszerek tb-támogatása) s különféle megtakarítások következménye. Az idei büdzsében 35 milliárd cégadóval számoltak. A hazánkban működő gyógyszercégek a válásra egyelőre csak minimális elbocsátásokkal reagáltak, ám az ipart sújtó 12 százalékos különadó miatt jelentősen csökkent a kutatás-fejlesztésre fordított összeg, megtorpantak a beruházások, a forint leértékelődése miatt gondban vannak a multinacionális cégek hazai leányvállalatai. Pedig - mint azt az 1929-33-as világválság is igazolta -, ha bajban van a gazdaság, az innováció segíthet. A gyógyszeripar erre alkalmas lehet - állítják a gyógyszercégek, hivatkozva a pár évvel ezelőtt, Lisszabonban megfogalmazott EU-s ajánlásra: a gyógyszeripar az unió húzóágazata lehetne az öreg kontinensen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.