Déja vu a piacon és a devizaváltóknál: két év után ismét előállt egy olyan kombináció, ami megroggyantotta az eurót, és rekordmélypontok környékére taszította Közép-Európa mozgékony és nagy forgalmú devizáit, a forintot és a zlotyt.
Az undok duó:
Az elsőről: egyre másra érkeznek az arra utaló hírek, hogy Donald Trump január 20-án beiktatandó új amerikai elnök hivatalba lépése előtt kisiklatnák ukrajnai béketervét, sőt a háború akár eszkalálódhat. Európát súlyos veszély fenyegeti. Közben még a német kormánykoalíció is megbukott, részben mert Európa legnagyobb gazdasága tántorog.
A novemberi eurózóna-BMI olyan gyatra lett, hogy újabb ütést vitt be a gyötrődő eurónak: két éve leggyengébb szintjére gyengült az árfolyama a dollár ellenében, 1,034-re.
Ezek a BMI-k megerősítik a széttartó amerikai és európai növekedési kilátásokat, amelyeket a(z amerikai november 5-i) választás előtt és után is előre láttunk
– idézte a Bloomberg Jordan Rochestert, a Mizuho International fő makrostratégáját.
Mikor a legutóbb ilyen gyenge volt az euró, a forint rekordgyenge régióban kereskedett, a 2022 októberében elért 424-en túli szintek közelében az eurókeresztben, és a zlotyt is csaknem visszabokszolták az ukrajnai háború kitörése után meglátogatott rekordmélységbe.
Az euróövezeti feldolgozóipari BMI nem tartozik a legközismertebb gazdasági adatok közé. A napokban már komoly pofonokat elszenvedő forintot és zlotyt azonnal nem is lökte meg, de ha az euróra gyakorolt csapás tartósnak bizonyul, akkor minden bizonnyal fogja. A dollár vásárlása ugyanis nagy nemzetközi hullámzásban, amilyen a mostani, szinte soha nem hagyja ki a likvid közép-európai devizákat a gyengülők listájáról.
Ami az eurónak fáj, a forintnak és a zlotynak még jobban.
Miért fájnak a friss adatok az eurónak? Leginkább az időzítésük miatt: geopolitikai vihar közepette érkeztek, és az Európai Központi Bank fontos ülése előtt, erősítve azt a várakozást, hogy jegybanknak nincs más választása, december 12-én tovább kell csökkentenie kamatait. Az alacsonyabb kamat pedig ez euró árfolyamának nem használ.
Elég rápillantani a BMI-főindex grafikonjára. Az 50 pont alatti érték visszaesést jelent. Láthatjuk, a háború kirobbanása után mágnesként vonzotta magához az indexet a recessziós zóna. Jelenleg pedig azt látjuk, hogy a vérmes remények ellenére sem képes kikászálódni az euróövezet ipara a recesszióból – ennek hatását pedig sajnos a közép-európai gazdaságok is nyögik. A már nagyon gyönge októberi 46 pontról az index novemberben az annál is gyöngébb 45,2-re esett vissza.
Ezért kell lépnie az EKB-nak.
A jövő évet illetően Európa-szerte gazdasági kilábalást várnak, erre vet kételyeket az utálatos duó: a világháborús veszély és a gyenge adatok. A rossz hírek: amíg nincsen béke, addig háború van, amíg nincsen kilábalás, addig visszaesés van, ez euró árfolyama pedig a zuhanás ellenére még mindig messze jár a 2022. szeptemberi 0,97-tól – ha netán ezt szemelné ki magának a rossz hírek nyomorgatta piac.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.