BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
LUS_IMG_4599

Akciókkal soroznak minket a boltok a jövő héten – vásárlási csapdákra figyelmeztet a hatóság

Vásárlási csapdákra és egyéb kellemetlenségekre hívja fel a figyelmet a Gazdasági Versenyhivatal. A sok-sok akció gyors vásárlásra késztet, ám ha jobban átgondoljuk, lehet, hogy annyira nem is éri meg az első kihagyhatatlannak tűnő leárazás.

Célegyenesben az idei Black Friday, a legtöbb akcióval a következő egy hétben találkozhatnak a fogyasztók. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) közleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy ne engedjünk az akciók csábításának, és próbáljunk hideg fejjel dönteni.

LUS_IMG_4599
Ne dőljünk be elsőre az akciónak, akár trükk is lehet
Ne dőljünk be elsőre az akciónak, akár trükk is lehet / Fotó: Kallus György / Világgazdaság

A GVH az elmúlt hetekben kiadott tájékoztató videók után egy letölthető összefoglalót is készített, amely praktikus útmutatót nyújt a vásárlási csapdák és egyéb kellemetlenségek elkerüléséhez. A GVH kampányt indított azzal a céllal, hogy a fogyasztók elkerüljék a megtévesztő ajánlatokat, és a sok kecsegtető kedvezmény ellenére tudatos döntéseket hozzanak vásárlásaik során.

Ne dőljünk be elsőre az akciónak, akár trükk is lehet

A Black Friday kedvezményáradata könnyen elhomályosíthatja a megfontolt döntéshozatalt, de a Gazdasági Versenyhivatal segítségével tudatosan eligazodhatnak a fogyasztók az akciók világában. A „Gondolja Végig Higgadtan” kampány keretében a GVH az elmúlt hetekben három rövid videóval hívta fel a figyelmet az akciós időszak gyakori trükkjeire. Ezeken kívül a GVH a gyakorlatban is hasznosítható tippekkel és hasznos információkkal készült.

A GVH felhívja a figyelmet: a Black Friday időszak nemcsak a kedvezményekről, hanem a pszichológiai nyomásról is szól.

„Csak most!”, „Kifutó készlet!” – ezek az üzenetek arra ösztönöznek, hogy azonnal vásároljunk, gyakran átgondolatlanul. Az akciók egy része ráadásul nem is valódi: a feltüntetett árkedvezmények sokszor félrevezetők, vagy csak nagyon korlátozott mennyiségre érvényesek.

A hatóság azt tanácsolja a fogyasztóknak, hogy 

ellenőrizzék az árakat az egyes ár-összehasonlító oldalakon, és mindig figyeljenek az extra költségekre, például a szállítási díjra.

Fontos továbbá, hogy nézzenek utána, van-e elérhető ügyfélszolgálata a webáruháznak, mivel a megbízható boltok általában biztosítják a könnyű kapcsolattartást.

A Gazdasági Versenyhivatal célja, hogy a magyar fogyasztók megfontolt döntéseket hozzanak az akciós időszakban. A GVH ezenfelül a vállalkozásoknak is támogatást nyújt: részletes oktatóvideóban segíti a kereskedőket az akciótartásra vonatkozó jogszabályi előírások megértésében és pontos betartásában.

Visszaélést tapasztalt? Jelentse!

A versenyhatóság továbbra is fogadja a jelzéseket a piaci versenyt érintő esetekben, részletes tájékoztatást adva a fogyasztóvédelem honlapján és más segítségnyújtó szervekről.

Korábban Nagy Márton miniszter és a Nemzetgazdasági Minisztérium is arra figyelmeztetett, hogy az ünnepi időszakban minden vásárló figyeljen a költéseire, és ne dőljenek be a Black Friday címkéknek.

A Black Friday az internetes csalások ünnepi szezonja – tanácsok, hogy ne essen áldozatul

A kibercsalók rengeteg pénzt nyúlnak le a vásárlóktól az Egyesült Királyságban, ami a Black Friday napján és a karácsonyi ünnepi időszakban megsokszorozódik. A csalók már mesterséges intelligenciát is bevetnek, hogy megkárosíthassák az ajándékvásárlókat. Nehéz elkerülni, hogy az ember belefusson egy internetes csalásba, de van pár figyelmeztető jel és trükk az elkerülésére.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.