Gyurcsány még a tárgyalások megkezdése előtt elvi álláspontra helyezkedett, mikor közölte Putyinnal: Magyarország az EU-nak az Oroszországgal való stratégiai együttműködés mellett fellépő szárnyához tartozik, ez azonban nem jelenti azt, hogy mindenben egyetért Oroszországgal. "Nálunk nincsenek egyet nem értők” - reagált élesen Putyin.
A tárgyalások utáni sajtóértekezleten Gyurcsány kijelentette: Magyarország soha nem rejtette véka alá, hogy az Oroszországgal való együttműködésre törekszik.
Gyurcsány Ferenc a tárgyalások után a Déli Áramlat gázvezeték Magyarországon áthaladó szakaszát megvalósító vállalat alapításáról szóló együttműködési megállapodást és a pusztaföldvári gáztároló fejlesztéséről szóló megállapodást írt alá.
Gyurcsány szerint a Déli Áramlat nem lesz vetélytársa az Európai Unió által preferált Nabuccónak, amit egyébként Gyurcsány Ferenc továbbra is prioritásnak tekint. A magyar kormányfő blogjában elismeri , hogy több kérdésben is vita van hazánk és Oroszország között, de bízik a konstruktív egyeztetésben, s a közös érdekek megtalálásában.
"Az a magyar politikai erő, amelyik nem érti a pragmatikus együttműködés szükségességét Oroszországgal, szerintem árt Magyarországnak, félreérti a magyar érdeket" - írja Gyurcsány Ferenc.
A Nabucco és a Déli Áramlat közötti versengés azonban nemcsak üzletről, hanem geopolitikáról is szól. Aki azt itt folyó gázkitermelés értékesítésére ráhatással van - mint egy csővezeték tulajdonosa - az nemcsak sikeres üzletben vesz részt, hanem a térség politikai folyamataira is befolyással bír.
A miniszterelnököt bírálók szerint a megállapodás elbizonytalaníthatja a Nabuccós partnereinket, szembe állít minket Törökországgal, kellemetlen helyzetbe hoz például Romániával szemben, Amerikáról nem is beszélve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.