BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem eladó a Bécsi-projekt

Átgondolta a nemrégen elkészült Fashion Street utáni újabb, nagy belvárosi projektjét a magyar tulajdonú Csipak Acquisitions csoporthoz tartozó Immobilia Zrt.: a beruházás elkezdését körülbelül 18 hónappal elhalasztotta, és a projekt üzleti tervében a tervezett építési költségek terén is jelentős megtakarítást ért el. Ez kiegészül azzal, hogy tervei szerint nemcsak a hitel- és bérleti szerződéseket, de a kivitelezési szerződéseket is euróban köti meg – elkerülve ezzel az árfolyamkockázatot. A végrehajtott költségcsökkentések nyomán mai számításai szerint körülbelül 180 millió euróba kerül a 2010 év végén indítandó projekt, ez közel 10 százalékkal alacsonyabb öszszeg, mint a tavaly őszi (VGO, 2008. november 11.) előzetes becslés.

A Bécsi utcában bruttó 55 ezer négyzetméter bérelhető területen egy 300 gépkocsi elhelyezésére alkalmas mélygarázs, kereskedelmi üzletek, felső kategóriás irodák és egy 100-120 szobás butik hotel épül. A mélygarázst eredetileg 600 férőhelyesre tervezték, de időközben megkezdődött az OTP Ingatlan Rt. beruházásában és a Csipak Acquisitions érdekeltségébe tartozó Belváros-Lipótváros Parkolásszervező és -üzemeltető Zrt. üzemeltetésében megvalósuló, mintegy 500 férőhelyes József Nádor téri mélygarázs kivitelezésének előkészítése, s bár úgy tűnhet, hogy az Orco csoport Szervita téri projektje csúszhat, de ha a fejlesztés megvalósul, ott minden bizonnyal további mélygarázs épülhet. Mindezt figyelembe véve döntöttek úgy, hogy – egy szintet elhagyva – megfelezik sajátjuk kapacitását. Nem takarékoskodnak viszont a tömbök külső megjelenésén, a homlokzaton, mert „a belváros főutcáján nem építhető igénytelen és jellegtelen” tucatház.

A csoport alapítója és fő tulajdonosa, Csipak Péter elnök-vezérigazgató arról tájékoztatott, hogy a tavaly ősszel bekövetkezett pénzpiaci válság miatt – ugyanakkor a nemzetközi pénzügyi környezet javulására számítva – 18–24 hónappal eltolták a projekt kezdetét. „Szinte leállt a finanszírozás a piacon, és még ha meg is szereztük volna az elmúlt év során a projekt megvalósításához szükséges finanszírozást, a bérbeadással akkor is gondjaink lennének, hiszen jövőbeni bérlőink – és ez leginkább igaz a kereskedelmi üzletek és hotelek üzemeltetőire – nagyrészt ugyancsak a számlavezető bankjuk által nyújtott projekthitelekből terjeszkedtek volna” – indokolta a döntést a vezető. Cáfolta egyúttal azt az értesülésünket, hogy felmerült volna a projekt eladása.

„Hiba lenne, hiszen a tökéletesen megépített Main Street a Fashion Street forgalmának és ebből következően értékének növekedését idézi elő. Jelenleg csak nyomott áron adhatnánk el a projektet, amelyben máris sok munka van. Semmilyen értékesítési kényszer nincs, de hamis lenne az az állítás, ha azt mondanám, hogy cégünket nem érintette váratlanul és mélyen a válság. Hat hónap megfeszített munkával és a két legfőbb finanszírozó bankunk (UniCredit Bank, MKB Bank) konstruktív hozzáállásával sikerült elérnünk, hogy csoportunk stabil lábakon álljon. Szerencsések vagyunk, mert úgy vészeltük át a válság okozta első nagy hullámot, hogy pozíciónkat meg tudtuk tartani” – fűzte hozzá. Elismerte ugyanakkor, hogy a csoport helyzetét átgondolva felülvizsgálták korábbi álláspontjukat, és egyes veszteséges vagy nullszaldó körüli tevékenységek befejezéséről döntöttek, mint a vendéglátó-ipari és üzemeltetési divízió, utóbbi munkával a Cushman & Wakefield céget bízták meg.

Az Immobilia Zrt. évek óta az említett két nagy bankkal dolgozik. Csipak Péter a jövőben is főleg velük akar együttműködni, többek között az előbb említett okok miatt is, de nem zárta ki, hogy a Main Streetnél esetleg bevonjanak egy harmadik vagy negyedik pénzintézetet is. „A bankok ma már sokkal alaposabban megnézik, hogy milyen projektet finanszíroznak, a megtérülést biztosító komoly cash flow elengedhetetlen, és látni akarják az úgynevezett exitpontot, melynek időzítését jól kell megválasztani” – tette hozzá, utalva arra is, hogy az Immobilia most egyáltalán nem gondolkodik egy újabb projekt előkészítésén. Korábban (VGO, 2008. november 11.) Elekes András ügyvezető igazgató úgy nyilatkozott, hogy a Main Street befejezése után sem szeretnének eltávolodni a belvárostól.

A társaság első nagy projektje a Deák-palota volt, majd második ütemben a Fashion Street valósult meg, a bruttó 12 500 négyzetméternyi bérterületnek 97 százaléka kelt el. MN

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.