A mindenkit, így a Tópark óriásprojekt fejlesztőjét is sújtó hitelszűke miatt a társaság azt reméli, hogy sikerül tőkéstársat találni a törökbálinti vegyes funkciójú beruházás bevásárló-központi eleméhez – mondta lapunknak Berta Zsolt, a Tópark Városközpont Szolgáltató és Üzemeltető Zrt. vezérigazgatója. Egy nettó 90 000 négyzetméteres, négyszintes ingatlanról van szó, amelyben a háromszáz kiskereskedelmi egység között több olyan világmárka is megjelenne, amelyik még nincs a magyar piacon. A Tópark Shopping Mall létjogosultságát többen megkérdőjelezik, ugyanakkor a beruházó szerint egyrészt a mall koncepció egyedisége miatt, másrészt a többfunkciós projekt egyéb elemeinek a segítségével (irodák, bérlakások, expó stb.), valamint a vonzáskörzet átlagon felüli vásárlóerejét ismerve életképes lesz ez a központ.
A beruházások finanszírozását az egész európai és így a magyar ingatlanpiacon is nehezíti az a körülmény, hogy a nagy pénzintézetek ódzkodnak a túl nagynak ítélt egyedi projektektől. Nem ritka, hogy konzorciumba tömörülnek, mert így csökkenthetik a kockázatot. Ez viszont előnytelen lehet a fejlesztőnek, hiszen hosszadalmas és körülményes az egyeztetés. Ám ha szükség van a pénzre, akkor azt ilyen áron is megszerzik. Mostanában ritkán hallani arról, hogy magyar cégnek sikerül lezárni egy olyan finanszírozást, amelyet a válság elmélyülése idején, vagyis tavaly ősszel kezdett intézni. Legutóbb a TriGranit közölte, hogy a zágrábi fejlesztésénél eljutott erre a pontra.
A Tópark terveiben nem az első ütem a kiskereskedelmi egység, ez csak egy követő rész, hiszen most nagy erőkkel zajlik az irodapark első szakaszának, a közel nettó 93 000 négyzetméternek a kivitelezése. Ugyancsak ebben a szakaszban készül el az első irodatömböket kiszolgáló létesítmények (éttermek stb.) egy része. A vezető szerint az irodák 43 százaléka már bérlőre talált. Az előkampányban hirdetett 9,9 eurós legkisebb bérleti díj értesülésünk szerint kissé emelkedett. Arról egyelőre nincs információ, hogy a pláza esetében milyen széles lesz a bérleti díj sávja.
A fejlesztő egyik fontos kiegészítő akciója a legelső tervekben még nem szerepelt expó. Sztán Zoltán projektfelelős lapunknak elmondta: intenzíven tárgyalnak szakmai partnerjelöltekkel, akik között amerikai társaság is van. Erősítik az ITDH-val az együttműködést, s azt szeretnék, hogy a kormányzat szintén kiemelten kezelje ezt a törekvést, hiszen közvetve más cégeknek és a fővárosnak is haszna származna abból, ha sikerülne valóban nagy nemzetközi kiállításokat, vásárokat, egyéb rendezvényeket, konferenciákat a Tóparkba hozni. Korábbi közlés szerint az építkezést várhatóan 2012-ben fejezik be, s ezzel ez lesz az első olyan helyszín Magyarországon, amely megfelel a nagy területigényű nemzetközi standardoknak.
A bécsi példára utalva Sztán Zoltán azt emelte ki, hogy szeretnék integrálni a kiállításokat és a konferencia-helyszínt. Egyfajta folyamatos üzleti platformot akarnak létesíteni. A rendezvényeken nem a show-elemeken, az árubemutatáson, hanem a közvetlen üzletkötéseken lesz a hangsúly, mint az Egyesült Államokban. Emellett Budapestet mint desztinációt is beépítik a komplex ajánlatokba. Mint mondta: sokáig élt és dolgozott az USA-ban, s meggyőződése, hogy érdemes átvenni az ottani kiállításszervezési gyakorlatot. Az amerikaiaknál ugyanis nem az öncélú árubemutatás, hanem a közvetlen üzletkötés a lényeg, illetve az, hogy az expók üzleti találkozók helyszínei is legyenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.