Az időben megtett - a hitelező és az adós kölcsönös bizalmán alapuló - együttes lépések elősegíthetik a vállalkozás reményteljes túlélését - mondta a VGO-nak Andrékó Csilla ügyvéd. Utalt arra, hogy a felszámolás nemcsak az érintett cég, hanem a hitelező számára is a legkedvezőtlenebb "megoldás", hiszen az előbbi eltűnik a gazdasági forgalomból, az utóbbi pedig nem biztos, hogy pénzéhez jut az eljárásban, ráadásul elveszít egy hosszú távú üzleti kapcsolatot.
Ismeretes: új források bevonása, a meglévők átalakítása az előnyök mellett hátrányokkal is jár. A tőkefinanszírozással például a finanszírozó tulajdont szerez ugyan a cégben, szavazati jogot nyer, de a hitelezői kielégítési sorrendben utolsóként juthat pénzéhez. A hitelnyújtással a hitelező előnyös helyzetre tesz szert a felszámolási kielégítési sorrendben , de irányítási, szavazati jogot nem kap. Kérdéses az is: át lehet-e alakítani a meglévő hitelállományt? – vetette fel Antal Gábor ügyvéd.
Nyugat-Európában gyakorlat a különböző hitelezői csoportok konszenzusa, az együttes törekvés a vállalkozás megmentésére. A nálunk kevésbé ismert és alkalmazott technikák révén a még nem teljesen fizetésképtelen cégbe úgy igyekeznek pénzt pumpálni, hogy a tranzakció mindegyik félnek gyümölcsöző legyen. Mód nyílik például olyan megállapodásra, amelynek alapján az, aki még további kölcsönt ad, első lehet a hitelezői kielégítési sorrendben. Lehetőség van egyebek közt arra is, hogy valamely hitelező bizonyos hitelét a cégben tőkévé alakítsa.
Mindezek csak akkor vezethetnek eredményre, ha megvan a kívánatos bizalmi kapcsolat a felek között: a vállalkozás nem takargatja a végsőkig, hanem időben jelzi várható likviditási gondjait, a bankok pedig képesek kintlévőségeik sorsának felelős megfontolására és az egyezségre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.