A munkahelyek tömeges megőrzését szolgálja az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) Társadalmi megújulás operatív programjának (TÁMOP) új pályázati kiírása. A gazdasági válság hatásainak kezelését megkönnyítő 4+1 program felhívásának 30 milliárd forintos keretéből átmeneti vagy képzési támogatást igényelhetnek a mikro-, kis- és középvállalkozások, amennyiben munkaidő-csökkentéssel és képzéssel kombinálva vállalják a náluk lévő munkahelyek megtartását. A válságkezelő kormány célja ugyanis a fejlesztéspolitika terén is világos: megőrizni a munkahelyeket, mégpedig úgy, hogy a pályázók számára kidolgozott kiszámítható és rugalmas feltételekkel, az európai uniós források céltudatos hasznosításával a gazdaság élénkítését, a versenyképesség erősítését szolgálja rövid és középtávra szóló intézkedéseivel.
Ezek közé tartozik a TÁMOP 2.3.3-as kódszámú felhívása, ez jelenleg 20 milliárd forintot biztosít a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak munkahelymentésre. A kiíró Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) a támogatási konstrukció kialakításánál abból indult ki, hogy Magyarországon a munkahelyek 70 százalékát biztosító kis- és középvállalkozásoknak számos nehézséget okoz a mostani válság, s ezek leküzdéséhez, így humánerőforrásuk megőrzéséhez szükségük van a segítségre.
A kiírás alapján legalább öt főt foglalkoztató vállalkozások pályázhatnak támogatásra, s a szakértők becslése szerint legalább száz projektnek van esélye a nyerésre. Az elnyert öszszegből lehet fedezni a vállalkozás dolgozóinak képzési (tankönyvek, jegyzetek és a vizsgadíj), valamint az utazási és szállásköltségeit. Emellett a képzés idejére eső egyes személyi jellegű kiadások (például a bérköltségek) finanszírozására is lehetőség nyílik a rugalmas konstrukció keretében. Fontos megkötés ugyanakkor, hogy a támogatás egy képzésbe bevont munkavállalóra jutó összege maximum 1,3 millió forint lehet. További hasznos információ, hogy akár önrész nélkül is igénybe vehető a támogatás maximum 150 millió forint erejéig, ha a pályázó az A változatot – az átmeneti támogatást – választja. Ebben az esetben a képzés idejére jutó bérköltségek támogatására fordítható összegnek az összes költségen belül – az egy főre jutó maximális támogatási összeget kivéve – nincs felső korlátja. A B változat választása esetén 20-30 százalékos önrészt kell biztosítani, és az összes kiadás legalább 50 százalékát a képzés közvetlen személyi költségeire kell fordítani.
A mikro-, kis- és középvállalkozások 20 milliárd forintos keretösszegéből 16 milliárdot a konvergenciarégiókban (Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl), 4 milliárdot pedig Közép-Magyarország régióban lehet igénybe venni. A felhívásra a támogatási kérelmeket 2009. május 28-tól december 31-ig lehet benyújtani. A folyósítás a keret kimerüléséig, folyamatosan történik – ígéri az NFÜ.
Ugyancsak fontos információ, hogy hasonló támogatási konstrukcióra számíthatnak a sok dolgozót foglalkoztató nagyvállalkozások. Várhatóan júniustól pályázhatnak, a részükre előirányzott keretösszeg 10 milliárd forint. VG
- A munkavállalók munkaerőpiaci helyzetének erősítése
- A képzettségi szintek és a munkahatékonyság emelése
- A munkaidő átszervezésével képzési lehetőségek teremtése
Forrás: Nemzeti Fejlesztési Ügynökség
- A munkavállalók munkaerőpiaci helyzetének erősítése
- A képzettségi szintek és a munkahatékonyság emelése
- A munkaidő átszervezésével képzési lehetőségek teremtése
Forrás: Nemzeti Fejlesztési Ügynökség -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.