BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rosszabb lett a Mol eredménye a vártnál

Az előzetesen várthoz képest a finomítói környezet gyengébben alakult, az adófizetési kötelezettségek nőttek, a gázüzletág ellenben jobban teljesített a Molnál - mondja a Concorde.

„A Mol 123,6 milliárd forintos első negyedéves korrigált nettó vesztesége a mi várakozásainknak megfelelt ugyan, de a 79 milliárdos veszteséget előrejelző piaci konszenzusnál jelentősen rosszabbul alakult, nem is beszélve a tavalyi év hasonló időszakának még pozitív, 59,3 milliárdos nettó eredményéről” – közölte a Concorde Értékpapír elemzésében. Az év/év alapon 7,9 százalékkal csökkenő, 93,6 milliárd forintos korrigált EBITDA viszont mind a Concorde előrejelzésének, mind a piaci konszenzusnak egyaránt megfelelt.

A gázüzletág által termelt üzemi eredmény 58 százalékkal növekedett év/év alapon, az erőműveknek történő értékesítés növekedése miatt, illetve annak köszönhetően, hogy itt mutattak ki egyes tételeket, amelyek korábban a finomítói és kiskereskedelmi üzletág profitját növelték. Az értékesített volumen csökkent 8 százalékkal csökkent az év eleji orosz-ukrán gázvita miatt, azonban a gázszállítás költségeinek csökkenése, illetve a tranzitdíjak 20 százalékos emelkedése ellensúlyozta a volumencsökkenés negatív hatását.

A kitermelési üzletág profitja csaknem megduplázódott, a belföldi gázárak emelkedésének, a forint gyengülésének, és a kisebb bányajáradék-fizetési kötelezettségnek köszönhetően. A napi átlagos szénhidrogén-kitermelés 4 százalékkal csökkent év/év alapon, a kőolaj-kitermelés Oroszországban 10 százalékkal, Magyarországon 3 százalékkal esett vissza a 2008 első negyedévéhez képest, miközben a hazai földgáz-kitermelés volumene növekedett 2 százalékkal, a januári gázválság hatásait enyhítendő. A realizált szénhidrogén-árak átlagosan 21 százalékkal csökkentek év/év alapon.

A finomítói és kiskereskedelmi üzletág minimális, 5 milliárd forintos üzemi eredményt produkált, a finomítói környezet rosszul alakult az első negyedévben. Az olajár 54 százalékos év/év alapú, 19 százalékos negyedév/negyedév alapú esése, a Brent-Ural különbözetnek a Mol számára kedvezőtlen, év/év alapon 81 százalékos, negyedév/negyedév alapon 13 százalékos szűkülése, a diesel finomítói marginok év/év alapon 42 százalékos, negyedév/negyedév alapon 49 százalékos csökkenése komoly nyomást gyakorolt az üzletág teljesítményére. Ami az értékesített volumeneket illeti, azok év/év alapon többé-kevésbé változatlanok maradtak, a benzin 1 százalékkal csökkenő értékesítését ellensúlyozta a gázolaj értékesítésének hasonló mértékű növekedése.

A petrolkémiai üzletág számára ugyancsak gyengén alakult az iparági környezet. Az értékesített volumen 10 százalékkal esett vissza, az integrált petrolkémiai margin év/év alapon 25 százalékkal, negyedév/negyedév alapon 36 százalékkal csökkent. Mindezek mellett az energiaköltségek jelentős növekedése is hozzájárult ahhoz, hogy az üzletág 4 milliárd forintos operatív veszteséget termelt a negyedévben, szemben a 2008 első negyedévében megtermelt 3 milliárd forintos üzemi eredménnyel.

Az INA 12 milliárd forintos nettó veszteséggel járult hozzá a konszolidált nettó eredményhez, és volt egy 14 milliárd forintos pozitív egyszeri tétel, mely a gázüzletág E.ON-nak értékesített részének ellenértéke, illetve annak az első negyedévben esedékes részlete volt. A forint gyengülése pénzügyi soron jelentős, 141 milliárd forintos nem realizált veszteséget okozott a külföldi devizában denominált hitelek átértékelése révén, ezt már nem tompította a Magnolia kötvényeken és a CEZ vételi opciókon elért nyereség.

A MOL nettó adósságmutatója a 2008 végi 38,7 százalékról 40,9 százalékra nőtt, ez ugyancsak a forint gyengülésének, illetve a külföldi devizában elszámolt hitelállomány szükségszerű átértékelésének következménye. A beruházások volumene 21 százalékkal csökkent év/év alapon az idei első negyedévben. A működésből származó cash flow a bázisidőszak -42 milliárd forintos értéke után jelentősen javult, a most jelentett negyedévben 25 milliárd forintra nőtt. Az adófizetési kötelezettség a szolidaritási adónak és az ún. Robin Hood adóknak köszönhetően növekedett, amelyek együttesen az első negyedévben mintegy 8 milliárd forintot tettek ki.

Az előzetesen várthoz képest tehát a finomítói környezet gyengébben alakult, az adófizetési kötelezettségek nőttek, a gázüzletág ellenben jobban teljesített. Mindezek miatt 7 százalékkal csökkentjük az egész éves egy részvényre jutó eredményre vonatkozó becslésünket, 1460 forintról 1358 forintra, ennek teljesülése év/év alapon 3 százalékos visszaesést jelentene. Amíg a napokban bejelentett iraki akvizíció körül nem oszlik el a bizonytalanság, megerősítjük 12300 forintos évvégi fair érték várakozásunkat, hozzátéve, hogy a projekt megvalósulása hozzávetőleges számításaink szerint évi 190 millió dolláros eredményt termelhet a Molnak, ami 1430 forinttal növelné a társaság részvényeinek fair értékét.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.