BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Apadó bérleti díjak

Az európai A kategóriás irodapiacon 8 százalékkal csökkent az átlagos bérleti díj az első negyedévben. Moszkva és London tapasztalta a legerősebb visszaesést (–28,6, illetve –21,1 százalék), bár Madrid (–12,5) és Varsó (–10,7) szintén két számjegyű bérletidíj-zsugorodást regisztrált, míg a német nagyvárosok 2 és 5 százalék közötti árcsökkenést tapasztaltak – derül ki a Jones Lang LaSalle nemzetközi ingatlan-tanácsadó kutatásából.

Mivel a bérlők száma jelentősen apadt, és a meglévők is törekednek a hatékonyabb helykihasználásra, így az iroda-bérbeadás 2008-ban folyamatosan csökkent, és további visszaesést eredményezett 2009 első negyedévének bérbeadási statisztikáiban is. Európában az iroda-bérbeadás elérte az 1,9 millió m2-t; ez 37 százalékos zsugorodást jelent az előző negyedhez képest és 40 százalékos visszaesést 2008 első negyedévéhez viszonyítva, s 31 százalékkal marad az ötéves átlag alatt.

A kelet-közép-európai piacokat súlyosan érinti a romló gazdasági helyzet: a bérbeadás 41 százalékkal csökkent a negyedév során. „Mivel már látható, hogy az év végén, de különösen 2010-ben kifutnak a most zajló projektek, a későbbi viszonylagos hiány díjnövekedést generál” – vélte a minap Futó Gábor, a Futureal vezérigazgatója.

A nyugat-európai piacok közül nagymértékű visszaesést tapasztaltak Utrechtben (–82 százalék) és Dublinban (–71), de olyan nagy piacok, mint London (–65), Madrid (–56), München (–44) és Párizs (–23), szintén jelentősen zsugorodtak 2009 első negyedében 2008 azonos időszakához képest.

Az első három hónapban tapasztalt keresletcsökkenés és a több mint 2 millió négyzetméternyi új terület átadása miatt az európai irodapiac kihasználatlansági mutatója 7,7-ről 8,5 százalékra emelkedett. Az erős moszkvai irodaátadási hullámnak köszönhetően az összesített kelet- és közép-európai kihasználatlansági ráta 13,6 százalékra ugrott. Európa irodapiacain a kihasználatlanság 2,4 (Luxemburg) és 18,5 (Dublin) százalék között váltakozik.

A globális gazdasági válság minden régióban éreztette a hatását, bár egyes térségek könynyebben átvészelték a csökkenő bérlői keresletet. A bankok és más pénzügyi intézmények terjeszkedése miatt London legdrágább kerületében, a West Enden az utóbbi néhány évben jelentősen növekedett a bérleti összköltség. A pénzügyi válság hatására és a brit valuta gyengülése miatt azonban tavaly csökkent, így a brit főváros a tengerentúli cégek számára jelenleg olcsóbb, mint az elmúlt években bármikor.

Dublin az elmúlt három év óta először nem került be a világ tíz legdrágább irodai helyszíne közé. Az ír fővárosban, amely a rangsorban a kilencedik helyről a tizenötödikre lépett vissza, a havi irodabérleti összköltség 51,67 euró/m2, ez a bérleti díjak 13 százalékos visszaesését mutatja. Dubai a nyolcadik helyről az ötödik helyre lépett előre a bérleti díjak 7 százalékos emelkedések következtében. A szíriai Damaszkusz új helyszínként bekerült a listára, és jelenleg a nyolcadik helyen áll.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.