Ingatlantulajdonosnak lenni nemcsak új házak esetében kihívás, de a már üzemelő ingatlanok tulajdonosainak is „észnél kell lenniük”, mert házuk sikeressége erősen függ a meglévő bérlők egyéni sikerességétől. Ha a bérlő bajba kerül, a bérbeadó is könynyen rosszul járhat. Nagyon fontos, hogy idejében észrevegyük a problémákat, gyorsan reagáljunk, és kialakítsunk egy konszenzusos megoldást a hosszú távú együttműködés érdekében. Ha felmértük a helyzetet, és leültünk a bérlővel tárgyalni, az első, amit tisztázni kell, hogy átmeneti kedvezményekkel hosszú távon fenn tudja-e tartani a bérelt területet, vagy már előre látja, hogy csökkentésre lesz szüksége – írják a DTZ nemzetközi ügynökség szakértői.
A szakemberek rámutatnak: az első esetben átütemezhető a fizetés, különböző kedvezményekkel (pl. határozott időre csökkentett bérleti díj vagy lépcsőzetes díjak kialakításával). Ha ezt sem tudja teljesíteni a bérlő, akkor akár vissza nem térítendő kedvezményben is meg lehet állapodni. „A kedvezmény mértékének megállapításakor figyelembe kell venni a bérlő megbízhatóságát és korábbi fizetési morálját is. A kiskereskedelmi ingatlanok esetében van még egy nagyon fontos szempont: az úgynevezett mágnes bérlők megtartása alapvető fontosságú, ezért az ő esetükben akár nagyobb kedvezmény is alkalmazható” – teszi hozzá Gothard Doris, a DTZ kiskereskedelmi üzletágának vezetője.
Ha a jelenleg bérelt területet egyáltalán nem tudja fenntartani a bérlő, akkor két lehetősége van. A legtöbb szerződés lehetővé teszi az albérletbe adást. Ez azt jelenti, hogy a bérlő keres maga helyett másik céget, illetve kiskereskedőt, aki az eredeti terület egy részét vagy egészét bérbe veszi a bérlőtől. A bérbeadó hozzájárulása szükséges az albérleti szerződés létrejöttéhez, de ennek a jogviszonynak a létesülése nem befolyásolja az eredeti bérleti szerződést, mivel a bérlő továbbra is az eredeti díjat fizeti a bérbeadónak. Egy irodaház esetében a tulajdonosi hozzájárulás egyetlen feltétele általában az, hogy az albérlő megbízható legyen – mondta Farkas Hajnalka, a DTZ ingatlankezelési üzletágának vezetője.
Más a helyzet egy kiskereskedelmi ingatlan esetében: mivel a bérlői mix létfontosságú a bevásárlóközpont sikeressége szempontjából, a bérbeadónak pontosan meg kell határoznia, milyen profilú albérlőt enged be. Ha ez sem működik, akkor végső esetben a bérelt terület mérete is csökkenthető szerződésmódosítással vagy új szerződés kötésével. Természetesen ez jövedelemkiesést okoz a bérbeadónak, aki viszont még így is jobban jár, mint ha a teljes területre kellene új bérlőt keresnie.
A felsorolt eszközök helyes megválasztásával elérhetjük, hogy a legjobbat hozzuk ki az adott helyzetből. A történet azonban legtöbbször nem itt kezdődik. Ideális esetben a bérlő maga jelzi, hogy gondjai vannak, és kezdeményezi a konzultációt. De az ideális esetek ritkák. Ha nem sikerül időben észlelni és helyesen értelmezni a vészjeleket, akkor az többhavi bérleti és üzemeltetési díjba kerülhet (sok bérleti szerződés háromhavi fizetési biztosítékot tartalmaz, de ez az idő gyorsan eltelik).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.