Az Egészségügyi Minisztérium, az Országos Tisztifőorvosi Hivatala és az Országos Egészségfejlesztési Intézet mai sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a Nemzeti Rákregiszter adatai alapján 2008-ban Magyarországon 2737 férfi és 935 nő új beteget regisztráltak. 2007-ben 1292 férfi és 289 nő halt meg e daganatok miatt. Az elmúlt nyolc évben pedig közel 30 ezer ajak- és szájüregi daganatos megbetegedést fedeztek fel, közöttük 22748 volt a férfi és 7147 nő beteg. A férfiaknál a szájüregi rák a harmadik halálok a rosszindulatú daganatos halálozás sorrendjében, a teljes lakosságot tekintve pedig a hetedik haláloknak számít.
Pedig az időben felismert ajak-, szájüregi és a nyak daganata tökéletesen gyógyítható. Ezek olyan elváltozások, amelyek már a betegség kifejlődését megelőző állapotban is könnyen felismerhetők, egyszerűen az ajak- és szájüreg alapos és szakszerű áttekintésével.
Elhangzott az is, hogy a szájüregi rák kialakulásának kockázati csoportja a középkorú vagy idősebb dohányzó és alkoholista férfi lakosok köréből kerül ki elsősorban. A dohányzás önmagában húszszoros, a nagy mennyiségű alkohol fogyasztása pedig harmincszoros, a kettő együtt 600-szoros rizikónövekedést okoz. A két tényező az ajak, száj, garat rákos megbetegedéseinek mintegy 90 százalékáért felelős. A betegség kialakulásához hozzájárul a rossz szájhigiéne is. Megelőzhető, illetve korai felfedezéssel tökéletesen gyógyítható betegségről van szó.
Egyébként a szűrés mindössze néhány percet vesz igénybe, eszközigénye egy jól világító lámpa, gumikesztyű, és egyszer használatos nyelvlapoc. Házi-, foglalkozás-egészségügyi orvosok és fogorvosok kapcsolódtak be a lakosság szájüregi rákszűrésébe. A 209 doktor az ország 141 településén vizsgálja a hozzá fordulókat. Az orvosok e-tanulással sajátították el a szűrési protokollt, amelyből on-line vizsgát tettek. Azt vállalták, hogy a rendelésükön bármilyen panasszal jelentkező 40 év feletti férfi és nő – egyszerű, öt perces - szűrővizsgálatát elvégzik, az eredményeket on-line továbbítják. Közel 70 ezer vizsgálat megtörtént, a modellprogram első évében, minden 300-adik páciens további szakvizsgálatra került.
Az idén a modellprogram folytatásaként az alkalomszerű szűrési rendszert továbbfejleszttették. Az eddigi orvos partnerek szakdolgozói vették át a feladatot. A kiemelt eseteket az orvos ellenőrzi és küldi tovább a szakellátó intézetekbe. Az alkalomszerű szűrés időtartama alatt a jól felkészített szakdolgozó táplálkozási és szájhigiénés tanácsokat is ad.
VG Online-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.