Fogalomtisztázás. Nemrég egy kereskedelmi cégnél a topvezető egy új értékesítési szakembert keresett egy betöltetlen pozícióba, ám nem akarta alkalmazni, mivel úgy tűnt, maximum egy évre tud neki munkát kínálni. Interim menedzsert keressen nekem – mondta a személyzeti tanácsadónak, aki visszakérdezett, hogy pontosan milyen kvalitású szakembert akar s milyen feltételekkel. Kiderült, a vezető egész másra gondolt, arra, hogy kölcsönzés keretében foglalkoztat majd egy értékesítőt. Amikor a tanácsadó erről tájékoztatta a cégvezetőt, az csak legyintett: „Ja, mindegy, nekem a kettő egyre megy.” A Világgazdaság utánajárt, korántsem mindegy: bár a munkaerő-kölcsönzés és az interim menedzsment között akad hasonlóság, azért sok a különbség.
A munkaerő-kölcsönzés lényege, hogy egy munkaviszony keretében a szolgáltató (kölcsönbe adó) átengedi a munkavállalót és annak munkaidejét a megrendelő (kölcsönbe vevő) birtokába. Ez hasonlít egy tipikus, „rendes” munkaviszonyhoz, ahol pontosan megmondják a dolgozónak, hogy mikor, hol, pontosan milyen feladatokat kell elvégeznie, ki az úgymond felettese, kinek kell engedelmeskedni és beszámolni. Ezzel szemben az interim menedzsment nem munkaerő kiközvetítésére, kölcsönzésére, hanem menedzsmentfeladatok elvégzésére vállalkozik – fogalmazta meg az egyik különbséget Csaposs Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének elnöke, egyben a Select Humánerőforrás Kft. ügyvezetője.
Az interim menedzsment esetében a szolgáltató cég teljes körű felelősséggel vállalja fel a megbízó által kijelölt (mindig határozott időre és meghatározott feladatra szóló) munkát, míg a kölcsönzés szólhat határozatlan időtartamra is. Az interim menedzsment – ahogyan az a nevéből is fakad – kizárólag menedzsmentfeladatokkal foglalkozik, ezen belül is elsősorban felső vezetőkkel – említett egy másik eltérést Fekete István, a Hungarian Interim Management Kft. ügyvezető igazgatója. Hozzátette: ez egy szolgáltatás, polgárjogi szerződés alapján, ahol a végső eredmény a teljesítés fő kritériuma.
Egy közvetített munkaerő olyan, mint egy munkavállaló, akinek fizetett szabadsága van, betegszabadságra megy, továbbképzésen vesz részt, esetleg szolgálati gépkocsit, laptopot, mobiltelefont kap az őt foglalkoztató vállalattól. A kölcsönzött felelőssége csak korlátozott mértékben jelenik meg, hiszen őt a kölcsönbe vevő irányítja, a ledolgozott órák alapján kapja a fizetését, és nem a „végtermék” alapján ítélik meg. Viszont az interim menedzser csak a tényleges operatív időre számláz, hiszen ő feladat elvégzésére vállalkozott és nem a munkaidejét „bocsátotta áruba”.
Míg a gyakorlatban az interim elsősorban felső vezetői területet lát el, addig a kölcsönzés igénye egészen alacsony feladatokban is jelentkezik, mint például irodai adminisztráció. A kölcsönmunkás dolgozhat még például fizikai munkakörökben, kereskedelmi területen (értékesítés, beszerzés, logisztika, marketing), pénzügyi területen (könyvelő, pénzügyes, kontroller), sőt nem ritka, hogy főkönyvelőt, pénzügyi vezetőt keresnek, vagy épp az IT, a minőségbiztosítás területére kölcsönöznek a vállalatok szakembert – fogalmazott Csaposs Noémi. Az interim menedzsert mint „doktort” akkor is hívják, amikor a cégnek „panaszai” vannak, ő megállapítja a bajt, javaslatot tesz, majd felgyűri az ingujját, és nekilát a kezelésnek – emelte ki Fekete István. Másszor segít az eladó sorba került „menyasszonyt” a potenciális kérők előtt kívánatossá tenni: azaz a céget úgy átalakítani, hogy az eladható legyen. Természetesen mindkét területen hasonlóság, hogy háromszereplős megoldásról beszélünk, a „bedolgozó” szakembernek be kell épülnie a szervezetbe, el kell fogadni az ottani szokásokat, kultúrát, részt kell vennie a cég mindennapi életében, feladatokat kell ellátnia, melyekről be kell számolnia – hívta fel a figyelmet mindkét szakember. Éppen ezért nehéz összehasonlítani a két terület hatékonyságát, mivel mindegyik másra szerződött és más a cél.
Úgy tűnik, legyen szó interim menedzsmentről vagy kölcsönzésről, mindkét szolgáltatás előnye, hogy az így „kapott” szakember nem számít bele a statisztikai létszámba, így a költsége nem a bérkeretet terheli, „csak” költségként jelenik meg a vállalatnál. Az sem mellékes, hogy ha véget ér a projekt, a megbízás, akkor a céget nem nyomasztják a felmondással járó jogi és anyagi terhek. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.