BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megújuló egyetemek, főiskolák

Két lehetőség. Jelentős infrastrukturális fejlesztések kezdődnek meg az ország tizenhárom felsőoktatási intézményében az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) keretében, öszszesen 55,5 milliárd forintos európai uniós támogatással. Ezek a beruházások nemcsak a felsőoktatási tevékenységek színvonalának emeléséhez szükséges infrastrukturális és informatikai fejlesztéseket realizálják, hanem egyúttal jelentős megrendelést biztosítanak az építőipar számára is – hangsúlyozta Molnár Csaba, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter a program részleteiről tartott sajtótájékoztatón Dunaújvárosban.
Az ÚMFT Társadalmi infrastruktúra operatív programja (TIOP) keretében két kiírásra pályázhattak a felsőoktatási intézmények. A TIOP 1.3.1./1-es és a TIOP-1.3.1./2-es kódszámú pályázat alapvetően a felsőoktatási intézmények oktatással, kutatással, vállalkozással kapcsolatos infrastruktúrájának fejlesztését tűzte ki célul. A megvalósuló beruházások lehetővé teszik számukra, hogy a tudásalapú társadalom és gazdaság követelményeinek megfelelő, európai és globális értelemben véve is versenyképes szolgáltatásokat tudjanak nyújtani hallgatóiknak és partnereiknek egyaránt.
A tizenhárom intézmény közül az egyik legnagyobb európai uniós támogatást a Szegedi Tudományegyetem kapta. Több mint 6,4 milliárd forintot fordíthat a Dél-alföldi Tudáspólus felsőoktatási infrastruktúrájának fejlesztésére. Érdekessége ennek a projektnek, hogy nemcsak a Szegedi Tudományegyetem, hanem a szarvasi Tessedik Sámuel Főiskola és a bajai Eötvös József Főiskola műszaki és természettudományos képzési portfólióját is megújítja. A fejlesztés keretében felépül a szegedi mérnöki kar új épülete, megújulnak az egyetemi és főiskolai multifunkcionális laborok és oktatási termek, és sor kerül a regionális tudástranszfer- és szolgáltató központ épületének kialakítására is.
A Debreceni Egyetem egy Interregionális Műszaki-Agrár Szaktanácsadási és Továbbképzési Központ létrehozására, az informatikai kar épületének rekonstrukciójára, valamint a villamos-, anyag-, vegyész- és biomérnökképzéshez kapcsolódó laboratóriumok felújítására kapott 4,9 milliárd forint európai uniós forrást. A Nyugat-magyarországi Egyetem csaknem 5 milliárd forintos támogatással kezdheti el a Zöld Egyetem programjához kapcsolódó beruházások kivitelezését nemcsak Sopronban, hanem a győri, szombathelyi, mosonmagyaróvári, bábolnai és székesfehérvári karain is. Úgyszintén a Dunántúlon jelentős fejlesztéseket valósíthat meg a Pannon Egyetem is. A megítélt 4,3 milliárd forintos támogatásból finanszírozzák a veszprémi campuson egy oktató és kutató, továbbá egy hallgatói szolgáltató, egy technológiai kísérleti és egy kutató-fejlesztő központ építését. A beruházási csomag keretében biotechnológiai oktató- és kutatóközponttal és egy lovardával bővül az egyetem keszthelyi telepe, Székesfehérváron pedig egy 3700 négyzetméteres új campust hoznak létre európai uniós támogatással. A kutatóegyetemmé alakulás infrastrukturális megalapozását, versenyképességének, hazai és nemzetközi szerepvállalásának növekedését várja nyertes projektjétől a Miskolci Egyetem. A számára megítélt több mint 6,2 milliárd forintos támogatásból felújítja épületeit, fejleszti laboratóriumait és a gyakorlatorientált képzési helyeit, jelentős eszköz-, gép- és műszerbeszerzést hajt végre, s multimédiás tananyagfejlesztésre is sort kerít az intézmény. VG

Az I. NFT mérlege

Tizenkilenc intézmény nyert 13,7 milliárd forintos támogatást a korszerű képzési és oktatási körülmények megteremtésére az I. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében 2004–2006 között.

A beruházásokkal több mint 60 ezer négyzetméteren való-sítottak meg infrastrukturális fejlesztést.

A projektek közel 110 ezer hallgató oktatási és kutatási körülményeit javították.

A beruházásokkal több mint 60 ezer négyzetméteren való-sítottak meg infrastrukturális fejlesztést.

A projektek közel 110 ezer hallgató oktatási és kutatási körülményeit javították. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.