Két lehetőség. Jelentős infrastrukturális fejlesztések kezdődnek meg az ország tizenhárom felsőoktatási intézményében az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) keretében, öszszesen 55,5 milliárd forintos európai uniós támogatással. Ezek a beruházások nemcsak a felsőoktatási tevékenységek színvonalának emeléséhez szükséges infrastrukturális és informatikai fejlesztéseket realizálják, hanem egyúttal jelentős megrendelést biztosítanak az építőipar számára is – hangsúlyozta Molnár Csaba, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter a program részleteiről tartott sajtótájékoztatón Dunaújvárosban.
Az ÚMFT Társadalmi infrastruktúra operatív programja (TIOP) keretében két kiírásra pályázhattak a felsőoktatási intézmények. A TIOP 1.3.1./1-es és a TIOP-1.3.1./2-es kódszámú pályázat alapvetően a felsőoktatási intézmények oktatással, kutatással, vállalkozással kapcsolatos infrastruktúrájának fejlesztését tűzte ki célul. A megvalósuló beruházások lehetővé teszik számukra, hogy a tudásalapú társadalom és gazdaság követelményeinek megfelelő, európai és globális értelemben véve is versenyképes szolgáltatásokat tudjanak nyújtani hallgatóiknak és partnereiknek egyaránt.
A tizenhárom intézmény közül az egyik legnagyobb európai uniós támogatást a Szegedi Tudományegyetem kapta. Több mint 6,4 milliárd forintot fordíthat a Dél-alföldi Tudáspólus felsőoktatási infrastruktúrájának fejlesztésére. Érdekessége ennek a projektnek, hogy nemcsak a Szegedi Tudományegyetem, hanem a szarvasi Tessedik Sámuel Főiskola és a bajai Eötvös József Főiskola műszaki és természettudományos képzési portfólióját is megújítja. A fejlesztés keretében felépül a szegedi mérnöki kar új épülete, megújulnak az egyetemi és főiskolai multifunkcionális laborok és oktatási termek, és sor kerül a regionális tudástranszfer- és szolgáltató központ épületének kialakítására is.
A Debreceni Egyetem egy Interregionális Műszaki-Agrár Szaktanácsadási és Továbbképzési Központ létrehozására, az informatikai kar épületének rekonstrukciójára, valamint a villamos-, anyag-, vegyész- és biomérnökképzéshez kapcsolódó laboratóriumok felújítására kapott 4,9 milliárd forint európai uniós forrást. A Nyugat-magyarországi Egyetem csaknem 5 milliárd forintos támogatással kezdheti el a Zöld Egyetem programjához kapcsolódó beruházások kivitelezését nemcsak Sopronban, hanem a győri, szombathelyi, mosonmagyaróvári, bábolnai és székesfehérvári karain is. Úgyszintén a Dunántúlon jelentős fejlesztéseket valósíthat meg a Pannon Egyetem is. A megítélt 4,3 milliárd forintos támogatásból finanszírozzák a veszprémi campuson egy oktató és kutató, továbbá egy hallgatói szolgáltató, egy technológiai kísérleti és egy kutató-fejlesztő központ építését. A beruházási csomag keretében biotechnológiai oktató- és kutatóközponttal és egy lovardával bővül az egyetem keszthelyi telepe, Székesfehérváron pedig egy 3700 négyzetméteres új campust hoznak létre európai uniós támogatással. A kutatóegyetemmé alakulás infrastrukturális megalapozását, versenyképességének, hazai és nemzetközi szerepvállalásának növekedését várja nyertes projektjétől a Miskolci Egyetem. A számára megítélt több mint 6,2 milliárd forintos támogatásból felújítja épületeit, fejleszti laboratóriumait és a gyakorlatorientált képzési helyeit, jelentős eszköz-, gép- és műszerbeszerzést hajt végre, s multimédiás tananyagfejlesztésre is sort kerít az intézmény. VG
A beruházásokkal több mint 60 ezer négyzetméteren való-sítottak meg infrastrukturális fejlesztést.
A projektek közel 110 ezer hallgató oktatási és kutatási körülményeit javították.
A beruházásokkal több mint 60 ezer négyzetméteren való-sítottak meg infrastrukturális fejlesztést.
A projektek közel 110 ezer hallgató oktatási és kutatási körülményeit javították. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.