Az Európai Bizottság tegnap közvetítő küldöttséget menesztett Kijevbe és Moszkvába, hogy egy időre ismét elhárítsa az akadályokat a szállítások útjából, a tranzitországok kiiktatásáért azonban gyakorlatilag semmit sem tesz. Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök a héten Finnországban igyekezett előmozdítani az unió területének közvetlen elérésére alkalmas Északi Áramlat megépítésének ügyét, ám ebben hátráltatják a tervekhez fűződő geopolitikai törekvések.
Ezek mögött elemzők szerint az áll, hogy ha az orosz földgáz különféle tranzitfelárak és akadályok nélkül juthatna el az ipari Európa szívének tekintett Németországba, akkor létrejöhetne – „energiáért technológiát” alapon – egy rövidre zárt kereskedelmi viszonyrendszer. Ez nagyot lendíthetne az orosz ipari-műszaki bázison, ami pedig az Oroszország elszigetelésén fáradozó transzatlanti stratégák szempontjából egy elkerülendő variáns.
Miként az is, hogy ki lehessen iktatni Ukrajnának az energiatranzitban elfoglalt kulcsszerepét. Ha ugyanis a gáz közvetlenül eljut a jól fizető nyugati ipari központokba, attól kezdve Moszkva tetszése szerint feltételeket diktálhat Kijevnek az energiaeladásokban.
Putyin Helsinkiben ismét figyelmeztette Európát: leállítják a szállításokat, ha Ukrajna nem fizet a gázért. A nyilatkozatot kommentátorok sora értékelte úgy, hogy Moszkva az ügyet az Északi Áramlat engedélyezésének a meggyorsítására szeretné felhasználni. A csővezeték lefektetésében érintett államok azonban nem hagyják magukat sürgetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.