BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Most Tokió ugrott az élre

Tokió belső központi kerülete túlszárnyalta a londoni West End irodabérleti díjait, így a japán főváros lett a világ legdrágább irodapiaca – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) féléves Globális irodabérleti költségek című jelentéséből. A második helyen a londoni West End áll, majd Moszkva és Hongkong üzleti központja, valamint Tokió külső központi területe következik.

A globális pénzügyi centrumok szenvedtek leginkább a bérlői kereslet visszaesésétől, és ezekben a városokban csökkentek a legnagyobb mértékben a bérleti díjak. Számos nagy irodapiacon akár 20 százalékot meghaladóan is zuhantak az irodabérleti költségek az elmúlt 12 hónapban. A 170 várost vizsgálva a 2009. március végéig tartó egy év alatt az átlagos súlyozatlan költségcsökkenés 2,8 százalék, szemben a 2008 szeptemberében mért 8 százalékos emelkedéssel (szintén 12 hónap alatt). A legnagyobb zuhanás Szingapúrban volt: az ázsiai szigetállamban az előző év azonos időszakához képest 34 százalékkal estek az irodabérleti költségek.

Néhány városban emelkedést is lehetett tapasztalni – ám ezek (az egyesült államokbeli Charlotte, a francia Marseille és az ausztrál Perth) inkább kivételeknek tekinthetők. A növekedés ezeken a piacokon vagy a különleges helyi viszonyok miatt következett be (például minőségi épület jelent meg ott, ahol korábban szűk volt a kínálat), vagy a bérleti díjak az egy évvel korábbi szint felett maradtak, annak ellenére, hogy már csökkenésnek indultak. Az ilyen helyzetek jól példázzák, hogy a gazdasági világválság milyen egyenetlen hatást gyakorol a világ különböző piacaira – derül ki a CBRE jelentéséből.

A londoni West End a világ második legdrágább irodapiaca 117 euró/m2/hó irodabérleti költségszinttel. A brit fővárost szorosan követi Moszkva (115), majd Dubai (83), Párizs (78), a londo-ni City (70) és Dublin (63 euró/m2/hó) következik. Az ún. EMEA régió (Európa, Közel-Kelet és Afrika) 12 városában volt két számjegyű díjcsökkenés az elmúlt egy évben. Helyi valutában számolva Moszkvában (–29,4 százalék) mérséklődtek a legnagyobb mértékben a bérleti díjak, az orosz fővárost Oslo (–26,7) és Tel-Aviv (–25) követi, de Londonban is 22, illetve 25 százalékkal (City, illetve West End) estek a költségek. Marseille mellett, ahol 39,5 százalékkal emelkedett az irodabérleti díj, a dél-afrikai Durban (+18 százalék) drágult a legjobban.

Borbély Gábor, a CBRE budapesti vezető piaci elemzője szerint az elmúlt egyéves periódus során Közép- és Kelet-Európában nem változtak jelentősen az irodabérleti költségek. A régió nagyvárosai továbbra is viszonylag olcsó piacnak tekinthetők ebből a szempontból – Varsó és Prága a 40., illetve a 42. helyet foglalja el, míg Budapest nem került be a legdrágább 50 közé. Több városban – különösen Varsóban és Moszkvában – csökkentek a prémium irodák bérleti díjai. Budapesten jelenleg a felső kategóriás irodákért négyzetméterenként 20-21 eurót kell havonta fizetni, amelyen felül a bérlők 4-6 euró/m2/hó üzemeltetési költséggel számolhatnak. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.