A demonstráción - amelyen több száz tüntető és egy szarvasmarha vett részt - Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnökhelyettese elmondta: a jelenleg kialakult helyzetért elsősorban az Európai Unió a felelős, mivel a tejkvóták emelése miatt Magyarországon másfél év alatt 95 forintról 55 forintra esett a tej kilónkénti felvásárlási átlagára.
A demonstráció keretében a tejtermelő gazdák petíciót adtak át az Európai Unió képviselőinek, ebben arra kérik az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül azokat a döntéseit, amelyek a tejágazatot válságba sodorták. A tejtermelők emellett azt követelik, hogy az EU fagyassza be az országkvóták mennyiségét a jelenlegi szinten, emelje meg a kvótaalapú támogatásokat és az export-visszatérítéseket 50 százalékkal, valamint hogy egyenlítse ki a régi és az új tagállamok támogatási rendszerét.
A petíciót átadó delegációt vezető Istvánfalvi Miklós közölte: az Európai Unió képviselői két hónapon belül ígértek intézkedéseket a tejágazat válságának megoldására, azonban ez a tejtermelők szerint túl lassú, mivel az ágazat már így is a "24-dik órában van".
Krajcsovics András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) szarvasmarha-tenyésztők országos választmányának elnöke a demonstráción kiemelte: az Európai Unión kívül a magyar kormány is felelős a kialakult helyzetért, ezért a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnak is petíciót adtak át, amelyet Gőgös Zoltán államtitkár vett át. A minisztériumnak átadott petícióban a gazdák hatékonyabb képviseletet kérnek az Európai Unió bizottságaiban, valamint követelik a növénytermesztés és az állattenyésztés egyensúlyának a korábbi visszaállítását is.
Krajcsovics András aláhúzta, a minisztériumtól emellett azt kérik, hogy törvényi módosítások révén szüntessék meg a kereskedelmi monopóliumokat, és korlátozzák a beszállítói bizonytalanságot, valamint a gázolaj jövedéki adójának 100 százaléka legyen visszaigényelhető a tejtermelők számára. A gazdák úgy vélik, szükség van az iskolatej programba bevont termékek jelentős bővítésére is, és legalább 18 milliárd forintos támogatást kérnek az ágazatnak. A budapesti demonstrációval egy időben Luxemburgban szintén tüntetést tartottak a gazdák, amelyen a magyar tejágazat képviselői is részt vettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.