BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eljött az albérlők kora az irodaházban

Az irodabérlők sokszor nehezen mérik fel a területigényüket, amely az általános gazdasági helyzettel vagy az anyavállalat stratégiájával is számottevően változhat. Jelentős irodaterületek felszabadulásakor gazdaságos megoldás lehet az albérletbe adás. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ennek körülményeit a tulajdonos gyakran korlátozza, feltételekhez köti – emlékeztet Salamon Adorján, az Eston International Ingatlantanácsadó Zrt. vezérigazgatója.

Mint kifejtette: a nyugat-európai gyakorlatban jóval elterjedtebb és népszerűbb ez a megoldás, mint a kelet-közép-európai országokban, beleértve hazánkat is. A kialakult gazdasági helyzet azonban megdönteni látszik ezt a trendet. A leépítések következményeként egyre több bérleti terület válik gazdátlanná, ezeket az induló vállalkozásoknak érdemes kihasználni. Számottevő kedvezményeket és szinte „plug-and-play” irodát kaphatnak, ha alaposan körülnéznek a piacon. Sok „használt” iroda berendezéssel együtt kerül piacra, ez rendkívül előnyös az új bérlők számára.

Ugyanakkor az is tény, a régi kialakítás ritkán felel meg az új albérlőnek, ezért nehezítheti a tárgyalásokat, ha az irodaterület átalakítása további anyagi ráfordítást igényel – figyelmeztet a szakértő. Azt tanácsolja: érdemes megfelelő kábelezéssel és villamos energiával ellátott irodarészt kiválasztani, hiszen a beköltözés után ezek módosítása, a kapacitások növelése („upgrade”) drága és körülményes lehet. Emellett az önálló bejárat és a leválasztott terület két olyan alapvető feltétel, amely nélkül az új bérlő funkcionálisan nem működhet.

Ami az anyagiakat illeti, az albérletet kínálók igen jelentős engedményeket is hajlandók adni annak érdekében, hogy veszteségeiket és költségeiket a lehető legnagyobb mértékben minimalizálják. A díjak annál jobban csúsznak lefelé, minél elkeseredettebbé válik az albérletbe adó.

Albérlet esetén a legsikeresebbnek azok a főbérlők bizonyulhatnak, akik már a válság begyűrűzésekor újragondolták a területigényüket, és az elsők között dobták piacra megüresedett helyiségeiket, valamint mind árban, mind a kialakítás minőségében fel tudták venni a versenyt a többi bérbeadóval. A világ nagy pénzügyi központjaiban, Londonban és New-York-i Manhattanben négy irodatoronyból minden harmadikban szabadultak fel jórészt kizárólag albérletre alkalmas területek a gazdasági válság következményeképpen.

A jelen gazdasági helyzetben hazánkban is előfordulhat, hogy egy multinacionális vállalat akár 40 százalékos leépítésre kényszerül az anyavállalat utasítására, emiatt a korábban bérelt terület felére nincs szüksége, továbbá az ötéves bérleti szerződését két éve kötötte, tehát a szerződés lejártáig még három hátravan, s mindezek mellett az ajánlattételnél nem kötöttek ki „break” opciót – fűzte hozzá a szakértő.

Az albérletbe vevő a kedvező ár mellett abból is előnyt kovácsolhat, hogy ebben a bizonytalan piaci környezetben nem kell legalább öt évre lekötnie magát, csupán a bérleti időszak fennmaradó részére. Azoknak a kisvállalkozásoknak, amelyek nem akarják hosszú távon elkötelezni magukat, ez vissza nem térő lehetőséget jelenthet. Fontos tudni, hogy az általános iroda-piaci ajánlatokkal szemben az albérleti lehetőségek nem nyilvánosak, kizárólag ügynökségeken, tanácsadókon keresztül érhetők el. VG

Számítási példa a megtakarításról

A felszabadult területet a jelenlegi ingatlanpiaci környezetben csak diszkonttal (aktuális esetben 20 százalék) lehet kiadni, így az albérleten keletkezhet némi veszteség: 2000 m2 x (13 euró/m2/hó – 10,5 euró/m2/hó) x 36 hó = 180 000 euró (50,7 millió forint).

Ellenben, ami igazán jelentős, az a költségspórolás, amely a területek sikeres bérbeadásával elérhető: 2000 m2 x (10,5 euró/m2/hó + 3,5 euró/m2/hó) x 36 hó = 1 008 000 euró (284 millió forint).

Ebben az elméleti esetben 282 euró/forint árfolyammal számolva havonta akár 7,9 millió, három év alatt pedig 284 millió forint megtakarítás is elérhető, ez a havi 1,4 millió, a három év alatt pedig 50,7 millió forint veszteség mintegy öt-hatszorosa is lehet.

Ellenben, ami igazán jelentős, az a költségspórolás, amely a területek sikeres bérbeadásával elérhető: 2000 m2 x (10,5 euró/m2/hó + 3,5 euró/m2/hó) x 36 hó = 1 008 000 euró (284 millió forint).

Ebben az elméleti esetben 282 euró/forint árfolyammal számolva havonta akár 7,9 millió, három év alatt pedig 284 millió forint megtakarítás is elérhető, ez a havi 1,4 millió, a három év alatt pedig 50,7 millió forint veszteség mintegy öt-hatszorosa is lehet.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.