Az irodapiacon jelentősen csökkent a kereslet Európában. Számos országban megjelentek az albérleti konstrukciók, itt a leépítések miatt feleslegessé vált területeket maguk a bérlők adják ki. A folyamat létjogosultsága megalapozott, ráadásul a bérlők megtartása érdekében a bérbeadók is hajlandók megengedni az ilyen tranzakciókat. Ugyanakkor a csökkenő kereslet miatt túlkínálat alakult ki a piacokon, ezt tovább fokozza az albérletben kínált irodaterület mennyisége is. Mindez mérséklődő bérleti díjakhoz vezet – állapítja meg a GVA Worldwide nemzetközi tanácsadó hálózathoz tartozó GVA Robertson Hungary 12 országra kiterjedő friss vizsgálata.
Európa-szerte a bérlők költségcsökkentési törekvései határozzák meg az irodák piacát.
A teljes kereskedelmiingatlan-szegmens fellendülésének időpontjáról eltérnek a vélemények. Egyes országokban már 2009 végén beindulhat a piac stabilizációja, és 2010-ben növekedés várható, máshol csak 2011-re számítanak fellendüléssel. Az elemzésből kiderül, hogy sok ingatlanfejlesztő elhalasztja projektjeit, de egyelőre nem vonulnak ki a piacokról, kivárásra játszanak. „Országonként eltérő képet láthatunk, azonban vannak közös vonások is. Minden európai piacra jellemző, hogy a bérlői aktivitást költségcsökkentési törekvések mozgatják” – mondta Tilki Róbert, a GVA Robertson ügyvezető igazgatója.
Lengyelországban az átlagos bérelt irodaterület a 2008-as 1160 négyzetméterről 473-ra csökkent. Oroszországban a legkisebb kiadható terület nagysága 500 négyzetméterről 200-ra zsugorodott. Magyarországon az európai trenddel szemben a múlt évhez képest nőtt az átlagos tranzakcióméret az irodapiacon, az átlagos bérelt terület 993 négyzetméter. Ennek hátterében több, nagy területet érintő tranzakció áll; az első negyedévben 15, egyenként 1000 négyzetmétert meghaladó szerződés köttetett, ebből hét még a 3500 négyzetmétert is meghaladta.
Nőtt az érdeklődés a bérlőképviselet iránt, ennek fő célja a kedvezőbb bérleti feltételek kiharcolása. A hálózat oroszországi tapasztalatai szerint egyes bérlők még a szerződés felbontásával járó büntetést is hajlandók kifizetni, csak hogy kisebb, olcsóbb bérleti díjat kínáló épületbe költözhessenek. Svájcban több iroda helyett egy irodaterületre próbálják összeszervezni az alkalmazottakat; ezzel nemcsak a kisebb bérelt területből származó alacsonyabb bérleti díj által spórolhatnak, hanem a működési költségeken is. Az egyik leginkább érintett iparág az irodapiac bérlői oldalán a pénzügyi, illetve a bankszektor.
A teljes kereskedelmi ingatlanpiacra vonatkozó rövid távú kilátások tekintetében a hálózat európai irodái közötti vélemények is eltérnek. Magyarországon 2011-re várják a piac fellendülését a cég szakemberei, 2010-ben a piac stabilizálódása fog zajlani. „A fellendülést a kereslet élénkülése hozza majd, mivel a kínálat lassabban reagál. A most leállított fejlesztések által okozott kínálati hiány a bérleti díjak emelkedését eredményezi, ez a jelenleg tapasztalható díjcsökkenés kiigazítása lesz” – mondta a magyar vezető.
Dániában szintén kétéves időtávra teszik a kereslet felélénkülését a kereskedelmi ingatlanok piacán. Oroszországban sem várható, hogy a bérlői kereslet jelentősen nőne a 2009–10-es időszakban. Nagy-Britanniában a kereslet csak egy év múlva talál magára. Belgiumban a fejlesztők megemelték a közvetítőknek adott jutalékot, egyes helyeken az éves bérleti díj 15 százalékát is kiteszi a közvetítői díj. A cég dániai tapasztalatai szerint a bérbeadók általában sokkal rugalmasabban közelítenek a bérleti feltételek kialakításához. Ezzel szemben Hollandiában a csökkenő bevételek miatt a fejlesztők nem tudnak jelentős engedményeket adni a bérlők számára. Olaszországban a bérbeadók nem nagyon engednek a bérleti díjból, inkább bérletidíj-mentes időszakokkal próbálják meggyőzni a bérlőket. Lengyelországban hajlandók alacsonyabb díjakról is tárgyalni.
Jürgen Blum, a budaörsi Terrapark ügyvezető igazgatójának becslései szerint minimum 3-4 évre van szükség ahhoz, hogy a helyzet normalizálódjon a budapesti és környéki irodapiacon. A Budapest Research Forum nemrég közzétett helyzetjelentése ellenére a kihasználatlanság markáns növekedésére számít. „A cégek költségcsökkentési erőfeszítései várakozásaim szerint erős visszaesést és migrációt okoznak, melynek első jelei már megfigyelhetők, a piacot az elkövetkező években a bérlői alkupozíció markáns hatása jellemzi majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.