BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiverte a biztosítékot a terézvárosi csendrendelet

A vendéglátósok szerint több ezer munkahely kerülhet veszélybe - A civilek az Alkotmánybírósághoz fordultak.

Heves reakciókat váltott ki a Terézvárosban az a hetekkel ezelőtt elfogadott rendelet, amely szeptember elsejétől este 10 óráig engedélyezné a kerület vendéglátóhelyeinek nyitvatartását.

Az "Újkorcsoport" civil szervezet az Alkotmánybírósághoz fordult a rendelet miatt, miszerint szeptember elsejétől oly módon szabályozná a kerületben működő vendéglátóhelyek életét, hogy azok csak este 10-ig tarthatnának nyitva. Igaz, ez módosítható lenne, ha az adott vendéglátóhely megfelelne egy zajszakértő által elvégzett mérésnek.

Ha a hely zajtermelése az Alkotmánybíróság által megállapított káros érték alatt van, akkor nincs is szükség a ház lakóinak beleegyezésére sem. A későbbi záróra kiérdemléséhez ugyanis szeptembertől vagy így, vagy úgy juthatnak hozzá az üzemeltetők, ha a ház lakóinak legalább fele, plusz egy szavazat, rábólint erre (annál a lokálnál viszont, amely ellen az elmúlt egy évben panasz volt, már 60 százaléknyi voksra van szükség) - írja a Népszava napilap.

Az Újkorcsoport nevű civil szervezet elnöke azonban úgy véli, a rendelet nyomán megszűnhet a belvárosi szórakozási lehetőségek jelentős része. Kaderják Dániel szerint a június végén meghozott döntés egy szűk választói réteg szimpátiájának a megnyerését szolgálja a jövő évi választások előtt, és nem számol a szabályozás társadalmi, kulturális, nemzetgazdasági és turisztikai hatásaival. Szeretnék megtudni az Alkotmánybíróságtól, hogy a sokat emlegetett nyugodt lakókörnyezethez való jog mellett létezik-e a kulturált szórakozáshoz való jog is.

A vendéglátósok sem rajonganak az ötletért, bevételük jelentős részét ugyanis este 10 után termelik meg. Városi Péter, a tér és a környék éttermeinek érdekeit képviselő Broadway Egyesület, valamint a szintén a Liszt Ferenc téren található Café Vian vezetője megerősítette: már több ügyvéd is dolgozik az ügyön, azaz a önkormányzati döntés ellen.

"Előkészítetlen a rendelet, velünk senki sem egyeztetett, fel sem mérték milyen károkat okozhatnak azzal, ha 7-8 ezer ember munkahelyét veszélybe sodorják. Nem értem, hogy a gazdasági válság közepén politikusok, hogy akarhatnak ilyet" -mondja. Felvetésünkre, miszerint zajméréssel, illetve a lakó beleegyezésével kitolható a zárás, Városi Péter csak legyint: "Próbáljon meg ön egy 60 lakásos házban a nyár közepén összeszedni 30-nál több aláírást. Úgy, hogy a tulajdonosok fele külföldi vagy épp külföldön van! Hogy a cégekről már ne is beszéljek..."

Nem örül a terézvárosi döntésnek a Főváros Önkormányzata sem - ez derül ki a szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményből is, amelyet Nyáry Krisztián kommunikációs igazgató a hétfői kabinetülésen mondott el: "A kerületi önkormányzatok a hasonló rendeletek alkotásakor kizárólag az adott területen élő helyi szavazópolgárok érdekeit veszik figyelembe, és nem foglalkoznak azzal, hogy a Pesti Broadway-hez hasonló szórakozó-negyedek egész Budapest kulturális arculata szempontjából meghatározóak, és emellett komoly idegenforgalmi- és iparűzésiadó-bevételt termelnek a városnak."

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.