Súlyosbítja a helyzetüket, hogy a 2007 előtti kivásárlási akciók keretében átvett cégeket a recesszió körülményei között kell életben tartani, ha nem akarnak rajtuk – további veszteséget elszenvedve – alacsonyabb árakon túladni.
A befektetési társaságok gondjai sok esetben a felvásárolt cégek túlélését is veszélyeztetik. Ezt jelzi Magyarországon a BorsodChem esete is: a vegyipari vállalatot 2006-ban a világ 10 legnagyobb ilyen társasága között számon tartott Permira szerezte meg 1,63 milliárd euróért. Még a tranzakció előtt, 2006 júliusában a világ legnagyobb hitelminősítője negatív kihatású figyelőlistára vette a BorsodChemet, mert feltételezése szerint a Permira esetleg a BorsodChem csoportra terhelt új hitelekből fedezi a vásárlást.
Valóban úgy történt: a vételár közel háromnegyedét hitelből fizette, és annak törlesztését a megvásárolt cégre hárította. Most úgy tűnik, hogy a cég nagy bajban van: a hatalmas adósságállomány miatt a magyar kormány százmillió eurós, azaz több mint 26 milliárd forintos hitel folyósításáról tárgyal a BorsodChemmel.
A maguk részéről a zárt befektetési társaságok az egyre drágább kötvénypiacon igyekeznek pénzt felhajtani. Gyakran – főleg az Egyesült Államokban – az esedékes törlesztések átütemezéséről kezdeményeznek tárgyalásokat a bankokkal. Az adott terület gazdálkodásáról készült összeállításában a Financial Times azt állítja, hogy a „private equity” szakmának 2011 végéig 21 milliárd dolláros, majd a rákövetkező három évben rendre 50, 115 és 192 milliárdos törlesztési esedékességgel kell szembenéznie.
Az eufória éveiben a társaságok egymásra licitálva vontak be óriási összegeket a befektetőktől – biztosítóktól, nyugdíjalapoktól és másoktól –, amelyeket a bankok kirívóan alacsony kamatai alapján végrehajtott különféle tőkeáttételi műveletekkel duzzasztottak fel.
A korábban működőképes, sőt óriási nyereséggel járó tranzakciók eredményessége azonban a 2008-as esztendőben veszteségbe fordult át, amikor a befektetések reálértékében mintegy 30 százalékos csökkenés állt elő. Ez lényegesen több, mint a dotkombuborék kipukkadása után, 2002-ben elszenvedett 9 százalékos veszteség. 2007 során az ágazat még 26 százalékos értéknövekményt tudott kimutatni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.