BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

1,7 milliárd dollárt követel a magyar cég az orosz-ukrán gázóriástól

Az EMFESZ, amely nemrég még Dmitro Firtas ukrán üzletemberé volt, 1,7 milliárd dollárt követel az ugyancsak Firtas csoportjához tartozó RosUkrEnergótól.

Az év elejéig a Gazprom az ukrajnai gázeladásokban közvetítő, 50-40 százalékban a Gazprom, illetve Firtas tulajdonában lévő RusUkrEnergónak (RUE) szállította a gázt, az pedig továbbadta javarészt Ukrajnának, továbbá néhány kelet-európai üzletfélnek, köztük a Firtas 100 százalékos ellenőrzése alatt álló Emfesznek.

Ennek azonban a januári orosz-ukrán gázháborút lezáró, tíz évre szóló szerződés aláírásával vége szakadt, ugyanis a RosUkrEnergo Viktor Juscsenko ukrán államfő indítványára került be közvetítőként az orosz-ukrán gázkapcsolatokba, az új szerződést viszont Julija Timosenko kormányfő írta alá, aki régen követelte a közvetítők kihagyását.

A Vedomosztyi a RUE és az EMFESZ vezetéséhez közelálló forrásokból származó értesülésre hivatkozva azt írta: most az EMFESZ kiállította a számlát a RosUkrEnergónak közel 1,7 milliárd dollár értékben. A követelés három pontból áll össze.

Eszerint 355 millió dollár bírságot fizetett az Emfesz, mert üzletfeleinek nem tudott idejében szállítani, és január és július között más forrásokból kényszerült beszerezni gázt. (Ez a megállapítás hibás, a cég ugyanis időben tudott szállítani. Az összeget azért követeli a kft., mert ennyivel került számára többe a más forrásból beszerzett gáz - a szerk.)  Az EMFESZ 1,44 milliárd dollár kauciót is követel a 2010-től 2015. december 31-ig terjedő időszakban várhatóan abból keletkező kárára, hogy a RosUkrEnergo nem tudja teljesíteni az addig érvényes szerződéseit. További 285 millió dollárral az EMFESZ volt tulajdonosa, a Firtas érdekeltségeihez tartozó ciprusi Mabofi tartozik az EMFESZ-nek.

Az EMFESZ is százmilliókkal tartozik a RosUkrEnergónak, s most azt javasolja, hogy azokat a Mabofi tartozásából vonják le. Góczi István, az EMFESZ ügyvezető igazgatója a Világgazdaságnak csak annyit mondott az értesülésről, hogy mindez üzleti titok, s csak az akarhatja nyilvánosságra hozni, akinek nem érdeke a békés megegyezés. Ugyanezt mondta előzőleg a Vedomosztyinak is, amely a RUE szóvivőjétől még megtudta, hogy szerinte az EMFESZ követeléseinek nincs jogi alapja.

A Vedomosztyi megemlítette, hogy a korábbi orosz-ukrán gázszállítási rendszer borulása nyomán több jogvita kezdődött. A RUE az ukrán Naftogazzal pereskedik a stockholmi választott bíróság előtt mintegy kétmilliárd dollárért: a perben az ukrajnai tárolókban maradt gázról van szó.

Orosz szakértőket idézve a lap azt írta, hogy az EMFESZ keresete akár kapóra is jöhet a RosUkrEnergónak: egyfelől az elmaradt haszon bizonyítása mindig nagyon nehéz, de könnyíti a helyzetet, ha ellenkereset is van.

Nem tudni, hogy a RUE válaszolt-e az EMFESZ levelére, de a RUE forrásai szerint a kedvező válasz kizártnak tekinthető. Egyfelől ugyan a RosUkrEnergo a Gazprom szállításaitól függetlenül a szerződések értelmében köteles lett volna gázt szállítani az EMFESZ-nek, másfelől azonban a magyar cégnek kérnie kellett volna az aktuális mennyiségeket, de ilyen irat január eleje óta nem érkezett a RUE-hoz.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.