Január végétől, február elejétől juthatnak kockázati tőkéhez a vállalkozások a Jeremie program keretében, az EU tagállamai közül elsőként Magyarországon. Ezt hangsúlyozta Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter az Új Magyarország Kockázati Tőkeprogram alapkezelői pályázatának eredményhirdetésén. Nyolc nyertese van a hat konvergenciarégió (Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl) és külön Közép-Magyarország kiszolgálására meghirdetett kiírásnak.
„Habár buktatókkal, de végül sikerrel zárult ez a pályázat, amely újabb forrást biztosít a mikro-, kis- és középvállalkozások finanszírozására” – jegyezte meg a miniszter. Összesen 18 pályázat érkezett be, ezek közül hármat formai, hetet pedig tartalmi okokból nem tudtak elfogadni. Varga István egyúttal utalt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) elnöke által eredménytelennek nyilvánított korábbi pályázati fordulóra (VG, június 9., 5. oldal). Akkor 25 pályázatot adtak be, s ezek „70 százaléka nem jutott el az értékelési szakaszba”. Szerinte a mostani forduló sikerével igazolást nyert az NFÜ (sokak által bírált) akkori döntése az új pályázat kiírására.
A hat konvergenciarégióba 27,5, Közép-Magyarországra pedig 4 milliárd forint jut el a 31,5 milliárd forintos teljes európai uniós Jeremie-keretből 2013 végéig. Ehhez társulnak 13,5 milliárd forinttal az alapkezelőkhöz csatlakozott magánbefektetők. „Az így rendelkezésre álló 45 milliárd forintnyi kockázati tőke elsősorban a korai vagy növekedési életszakaszban lévő kis- és közepes méretű vállalkozások tőkéhez jutását és megerősödését segíti” – közölte Kocsis Magdolna, az NFÜ illetékes irányító hatóságának főigazgatója. Emellett elvárás az is, hogy az alapkezelők tervezett befektetési portfóliójában az innovatív és/vagy kezdeti fázisú befektetések együttes aránya legalább 30 százalék legyen.
A nyertesek közül a Central Fund az innovatív vállalkozások finanszírozásához kívánja felhasználni 5 milliárd forintos keretét, amelyből 3,5 milliárdot nyertek a pályázaton, és 1,5 milliárd forintot gyűjtöttek össze a saját befektetőik körében. Varga Zoltán ügyvezető, a cég fő tulajdonosa eddigi munkájuknak és kreativitásuknak tulajdonítja pályázati sikerüket.
„A DBH Investment 6 milliárd forintos kerettel rendelkezik, ebből 3,5 milliárdot nyertünk a Jeremie program pályázatán és 1,5 milliárd forint a magánbefektetők részesedése” – tájékoztatta lapunkat Erdei Sándor, a cégcsoport vezérigazgatója. Átlagosan 200-250 millió forintos befektetésekben gondolkodnak, konkrét esetben egy tőkekihelyezés ennél nagyobb vagy kisebb is lehet.
Többet, gyorsabban és magas minőségben – ezt a hármas célt emelte ki Bruckner Zoltán, a Primus Capital ügyvezető igazgatója pályázati sikerüket kommentálva. Főleg az export révén globálisan előretörő vagy a szolgáltatási szektorban piaci rést betöltő tudásalapú projektekbe szeretnék befektetni 6,2 milliárdos keretüket, amelyből 4,34 milliárdot nyertek a pályázaton.
- Central Fund
- DBH Investment
- Etalon
- Finext Startup
- Morando
- Portfolion
- Primus Capital
Forrás: www.nfu.hu
- Central Fund
- DBH Investment
- Etalon
- Finext Startup
- Morando
- Portfolion
- Primus Capital
Forrás: www.nfu.hu -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.