A válság furcsa lenyomatot hagyott a budapesti városképen, úton-útfélen találkozhatunk félbehagyott építkezésekkel, a felújítás kellős közepén elhagyott házakkal. Befuccsolt vállalkozások, kiapadt források, megváltozott piaci feltételek rajzolták át az eredeti iroda-, lakás- és szállodaépítési terveket.
Az Erzsébet híd pesti oldalán például az olasz tulajdonosai által magas színvonalú szállodának szánt Klotild-palota rekonstrukciója maradt abba, hónapok óta ablaktalanul áll a jobb sorsra érdemes épület. Októberben vonultak le a munkások az eredetileg 2010 eleji átadással tervezett, 12 ezer négyzetméteres zuglói Hungária Center irodaház építkezéséről, de itt legalább elvégezték az állagmegóvó feladatokat, szigeteléseket. Mindkét projektben érintett a Magyar Építő Zrt., mely fővállalkozóként vezeti-vezette a kivitelezést, egészen addig, amíg a beruházó menet közben meggondolta magát.
A cég elnök-vezérigazgatója ennek ellenére nem panaszkodik, hiszen számos más projektet sikerült folytatniuk, illetve befejezniük. Tolnay Tibor elsőként említette lapunknak a tatabányai élményfürdőt: a négymilliárdos beruházást májusban adták át. Mint mondta, zavartalanul folyik a Szent Imre kórház rekonstrukciójának második üteme; itt 2010-re a főváros egyik legmodernebb regionális egészségügyi intézményét alakítják ki. A munkálatok teljes szerződési értéke 4,7 milliárd forintot tesz ki.
Az építőipari cég legnagyobb idei feladata, a Pécsi Konferencia- és Koncertközpont építése is zökkenőmentesen halad. Az Arcadom Zrt.-vel közös konzorciumban vállalt kivitelezéssel várhatóan a jövő év utolsó negyedében készülnek el. A 7,242 milliárd forint összköltségvetésű beruházásból csaknem 6,4 milliárd jut a kivitelezésre. A vezérigazgató emlékeztetett arra, hogy ez a projekt a 2010-es Pécs Európa kulturális fővárosa program egyik nagyberuházása, s mint ilyen, az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg. A világszínvonalú technikával felszerelt létesítmény Dél-Dunántúl régió legnagyobb befogadóképességű középülete lesz, egyszerre szolgál multifunkcionális hangversenyteremként, valamint kulturális rendezvények, konferenciák helyszíneként.
A Magyar Építő idei terveit tehát nem látja veszélyben a cégvezető, aki szerint a nettó árbevétel a tavalyihoz hasonlóan 13-14 milliárd forintot érhet el, az adózás előtti eredmény 750 millió forint körül alakulhat. A jövő évi kilátásokat azonban most borúlátóbban ítéli meg, mint az év elején, további visszaesést prognosztizál az ágazatban. Mindazonáltal a cégnél – várva a konjunktúrára – továbbra is igyekeznek megőrizni a felhalmozott szellemi kapacitásokat. A vezérigazgató arra számít, hogy végre lendületbe jönnek az uniós projektek. Ehhez azonban a jelenlegi bürokratikus, elhúzódó ügyintézés felszámolását látja szükségesnek. Abban is reménykedik, hogy talán folytatódnak a félbehagyott magánmegrendelések. A jövő évi ágazati szintű lehetséges új munkák között sorolta fel a nyolc úgynevezett póluskórház, illetve több oktatási intézmény rekonstrukcióját. Emellett részben rájuk vár a Zsolnay-gyár műemlék épületeinek felújítása; a 8,9 milliárdos projektnek 2011 januárjáig kell befejeződnie. Tolnay Tibor cége a Zeneakadémia és a Szépművészeti Múzeum rekonstrukciójában is szívesen részt venne, most a kivitelezői pályázat kiírására várnak.
Különösen lehangoló képet mutatnak a lakásépítések: a harmadik negyedévben az egy évvel korábbi helyzethez képest 23 százalékkal kevesebb lakást vettek használatba, s ami még inkább pesszimizmusra adhat okot, 40 százalékkal visszaesett az új lakásépítési engedélyek száma.
Különösen lehangoló képet mutatnak a lakásépítések: a harmadik negyedévben az egy évvel korábbi helyzethez képest 23 százalékkal kevesebb lakást vettek használatba, s ami még inkább pesszimizmusra adhat okot, 40 százalékkal visszaesett az új lakásépítési engedélyek száma.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.