A régióban a megújuló villamosenergia-termelésben jelenleg elsődleges szerepet tölt be a vízenergia hasznosítása, emellett a szél- és a bioenergia hasznosításának gyorsuló ütemű terjedése volt jellemző az elmúlt évtizedben, az Európai Unió által kitűzött klímavédelmi célkitűzéseknek, illetve a kötelező átvételi áraknak köszönhetően. A napenergia hasznosításának lemaradása a lényegesen nagyobb beruházási egységköltségekből, illetve a kedvezőtlenebb helyi adottságokból (alacsonyabb potenciálokból) ered. Ugyanakkor elképzelhető, hogy a napenergia szerepe növekszik majd a kelet-közép-európai régióban, amennyiben a támogatási rendszerek kiemelten kezelik ezt a megújuló villamosenergia-termelési formát. Pozitív példákat láthatunk térségünk északi részén (Csehországban, illetve Szlovákiában), valamint a délebbi országaiban (Bulgáriában, illetve Szlovéniában) is.
A szél- és a biomassza- (hazánkban a legelterjedtebb a faapríték és a szalma) alapú energiatermelés fejlődése minden bizonnyal folytatódik, hiszen ezek már kellően bejáratott technológiák, így természetszerű a rájuk való támaszkodás a régió uniós tagállamaira vonatkozó, kötelező érvényű 2020-as megújulóenergia-célok tükrében. Ugyanakkor számolni kell azzal is, hogy a folyamatosan bővülő szélenergia-, illetve biomassza-alapú energiatermelés növekedésének is korlátai vannak, következésképpen más megújuló energiaforrásokat is hasznosítani kell a célok eléréséhez.
Mik ezek a korlátok? A szélenergia esetében főként a hálózati csatlakozás, valamint a kiegyenlítő energia biztosítása, amely megszabja a beépíthető kapacitás mértékét. Magyarországon a beépíthető szélenergia-kapacitás jelenleg 330 megawattban korlátozott, ezt a folyamatban lévő tendereztetési eljárás lezárulása után a pályázati nyertesek összesen további 410 megawattal bővíthetik a jövő évtől. Ez összességében jelentős emelkedés, ugyanakkor a fent említett indokok miatt nem várható, hogy a jövőben ehhez hasonló mértékű lesz a növekedés.
A biomassza-erőműveknél két korlát lehet, amely nagyban befolyásolja egy-egy erőműprojekt megvalósíthatóságát. Egyrészt biztosítani kell a tüzelőanyag hosszú távú rendelkezésre állását maximum 50-100 kilométeres körzetben, ugyanis a szállítási költségek nagyobb távolságok esetén olyan mértékig emelkednek, amely veszteségessé teszi az erőművet. Azt is meg kell oldani, hogy a minőségi tüzelőanyag megbízható módon rendelkezésre álljon. Ez sokszor nem egyszerű feladat, hiszen a tüzelőanyagokat számos forrásból – sok esetben kistermelőktől vagy faipari létesítményektől – kell beszerezni, ez megnehezíti a rendelkezésre állás kiszámíthatóságát. Így a biomassza esetében is – a szélenergiához hasonlóan – meghatározó a telepítés helye; ez természetesen korlátok közé szorítja a megvalósítható kapacitást. A biogázerőművek esete nagyon hasonló: a fő kihívást itt is a tüzelőanyag elérhetőségének, illetve minőségének hosszú távú biztosítása jelenti.
Jelenleg a szél- és a bioenergia hasznosításának alternatívájaként – a vízenergia mellett, amely azonban a legtöbb országban már a potenciál magas kihasználtságát érte el – a napenergia kínálkozik. Ugyanakkor természetesen nem véletlen, hogy a napenergia-termelés szintje eddig alacsony maradt a régióban: az áramtermelésre leginkább használt fotoelektromos napenergia-panelek ára nagyon magas, ami a napenergiára épülő termelést lényegesen drágábbá teszi a szél-, biomassza-, illetve vízenergia-alapúnál. Ugyanakkor az elmúlt évben a napenergia-panelek ára a korábbi szint körülbelül 60 százalékára csökkent. Ez a csökkenő tendencia várhatóan folytatódik, ami nagymértékben növeli a napenergia-termelés versenyképességét. Összehasonlításképpen: míg egy-másfél éve egy napkollektorpark várható beruházási költsége megawattonként 5-7 ezer eurót tett ki, jelenleg már a 3-4 ezer euró is reálisnak tekinthető a régió országaiban.
Ezzel egységnyi termelésre vetítve körülbelül 40 százalékkal csökkent a villamosenergia-termelés költsége, ennek jelentős hatása lehet a napenergia-hasznosítás elterjedésére.
A napkollektorok terjedésének akadálya eddig egyértelműen a gazdaságossági feltételek teljesülésének a hiánya volt. Jól látható ez abból, hogy Csehország, amely a régióban kivételesen nagy támogatást nyújtott a napenergia-projekteknek, 2008 végén a térség beépített napenergia-kapacitásának meghatározó részét képviselte a maga 54 megawattjával. Ebből ötvenet tavaly építettek be.
Ezzel szemben Magyarországon, bár a napenergia is a kötelező átvétel alá esik, 2008 végéig kevesebb mint egy megawattot építettek be, mivel a támogatás szintje nem elegendő a napkollektorparkok gazdaságos üzemeltetéséhez. A megfelelő átvételi ár-költség viszony fennállása esetén viszont a kelet-közép-európai régióban fellendülhetne a napenergia-termelés, és ez a költségek drasztikus csökkenésével immár elérhetőbb közelségbe került.
Ami különösen aktuálissá teszi ezt a kérdést, az az, hogy az unió új, 2020-as céljaihoz kapcsolódó nemzeti cselekvési tervek pillanatnyilag kidolgozás alatt állnak. Azaz az elkövetkezendő fél-egy évben dől el, hogy a tagállamok milyen prioritást adnak az egyes erőforrásoknak a megújuló célok elérése terén. Illetve azt is most döntik el, hogy ennek megfelelően milyen mértékben fogják támogatni az egyes megújuló erőforrásokat. A közelmúltig úgy tűnt, hogy a napenergia nagy költségei miatt nem vagy csak korlátozottan lehet alternatívája a szél-, illetve biomassza-alapú termelésnek. Azonban figyelembe véve a bemutatott tényezőket, a napenergia esélyei egyre javulnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.