Legdrasztikusabban a passzív jogon járó (a biztosítási jogviszony megszűnése után kifizethető) táppénz folyósítási ideje esett vissza. Ez 2003-ban egy év volt, 2008-ban 45 napra csökkent, a múlt év augusztusától pedig már csak 30 napra jár ez az ellátás. A jogalkotók ez utóbbitól vélhetően azt várták, hogy a munkanélküliségtől fenyegetettek ne a táppénzes állományba meneküljenek.
Az egy beteg esetre jutó táppénzes napok száma az elmúlt öt évben harminc körül volt, ám a bérek növekedése miatt fokozatosan nőtt az egy napra jutó táppénz összege, a tavalyi év tizenegy hónapjában átlagosan 3320 forint volt, ez 7 százalékkal haladta meg a 2008-as év hasonló időszakának kifizetéseit.
A jogszabály maximálta az egy napra kifizethető táppénz összegét is. Ez a biztosítási jogviszonyban lévőknél nem haladhatja meg a minimálbér 400 százalékának harmincad részét, ez tavaly 9533,33 forint volt. A biztosítási jogviszony megszűnését követően ez az arány a minimálbér 150 százalékának harmincad része, ez 2009-ben 3575 forint volt. A minimálbér tavaly 71 500 volt, az idén 73 500 forint.
Az OEP – a költségvetésben meghatározott keretek között – méltányosságból is folyósíthat táppénzt, amennyiben a biztosított nem rendelkezik az előírt biztosítási idővel. Ennek időtartama azonban a korábbi 45 helyett ugyancsak 30 napra csökkent.
A táppénzkassza kordában tartásában jelentős szerep hárul az OEP úgynevezett felülvéleményező orvosi ellenőrző hálózatára. A 276 felülvéleményező főorvos mellett 30 ellenőrző főorvos koordinálja a munkát. Tavaly több mint 1,1 millió alkalommal vizsgálták meg a keresőképtelen állományban lévők jogosultságát, s 40 ezer esetben nyilvánították keresőképessé a betegállományban lévőket. Az ellenőrző doktorok a kezelőorvos jelenlétében vizsgálhatják meg a betegeket, betekinthetnek a dokumentációba, szükség szerint szakorvosi vizsgálatra utalhatják a beteget. Megállapíthatják a keresőképességet, és javasolhatják a táppénz folyósításának megszüntetését.
Az ellenőrzést hivatalból vagy a munkáltatók kérésére is végezhetik az orvosok. Ám ez utóbbi esetben a felülvizsgálatért 15 800 forintos díjat kell fizetni. Tavaly ezer esetben kezdeményezték a foglalkoztatók a táppénzen lévő dolgozóik ellenőrzését.
A baleseti táppénz öszszege megegyezik a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári hónapban végzett munkáért kifizetett, az egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem naptári napi összegével.
Nógrádi Tóth Erzsébet Baleseti táppénz: változó szabályok Januártól változott az üzemi balesetekre vonatkozó szabályozás, ám a decemberről áthúzódó esetekre a korábbi jogszabály vonatkozik. A korábbi egységes üzemi balesetekből kiemelték az úti baleseteket. Ám üzeminek minősül az a baleset is, amely a munkába vagy onnan a dolgozók lakására történő utazás során történik. Az úti baleset esetén a baleseti táppénz összege a járulékalapot képező jövedelem naptári napi összegének 90 százaléka, míg egyéb esetben megegyezik a járulékalapot képező jövedelem naptári napi összegével.
A baleseti táppénz öszszege megegyezik a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári hónapban végzett munkáért kifizetett, az egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem naptári napi összegével.
A keresőképtelenség okainak sorrendje 1. légúti betegségek
2. mozgásszervi bajok
3. vírusfertőzések
4. sérülések
5. emésztőszervi bajok
6. keringési betegségek
8. mentális gondok
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.